Table of Contents

PCB etching station

PCB etching checklist

  1. Dotnij laminat na wymiar (wielkość maski + margines 1-2mm).
  2. Wyszlifuj płytkę papierem ściernym (od grubszego do cieńszego, posuwać PC B konturem ósemki).
  3. Usuń odciski palców/tłuszcz płynem do mycia naczyń i wodą, usuń twardszy brud przy użyciu acetonu.
  4. Wydrukuj swój projekt na papierze kredowym na stosownej drukarce. Pamiętaj o odbiciu lustrzanym!
  5. Nałóż wydrukowany design (możesz przykleić go kawałkami taśmy malarskiej), przepuszczaj przez laminator przez parę minut (dobrym wskaźnikiem na pełny transfer jest maska prześwitująca przez papier kredowy oraz bąble tam gdzie jej nie ma).
  6. Wrzuć pod zimną wodę i usuń/zroluj papier (płyn do mycia naczyń może pomóc). Jeśli Ci się nie udało - rinse and repeat, ewentualnie popraw jakieś drobne elementy dobrym niezmywalnym markerem (dobrym wskaźnikiem na udany transfer jest odpornośc maski na zdzieranie paznokciem).
  7. Nagrzej wytrawiacz i włącz pompkę. Upewnij się że roztwór nie jest poniżej oznaczonego poziomu, jeśli tak - dolej ciepłej wody.
  8. Przewiń sznurek przez jakiś otwór techniczny na swoim PCB, będzie Ci łatwiej.
  9. Wpuść do wytrawiacza, co jakiś czas poruszając płytką. Poczekaj aż miedź się wytrawi. Jest to dosyć powolny proces (20-30min), i jakiekolwiek wyniki widać dopiero po pełnym wytrawieniu warstwy miedzi. Stąd, przez większość procesu nie będzie widać jakichkolwiek efektów, a dopiero w ciągu ostatnich 5 minut PCB nagle zostanie widocznie wytrawione.
  10. Wyciągnij, przepłucz pod bieżącą wodą. Jakiekolwiek resztki roztworu wytrawiania bardzo agresywnie utleniają tkaniny, pozostawiająć czerwone ślady i/lub dziury na Twoim ulubionym t-shircie.
  11. Usuń toner acetonem.
  12. PROFIT.

Termotransfer

Mamy pohackowany laminator do termotransferu oraz jakieś tam zapasy papieru kredowego do PCB. Chyba najsensowniejszą drukarką do druku pod termotransfer w tym momencie jest Brother (jedyny problem: ghosting, możliwe że trzeba wymienić jakiś wałek; Voldemort ma zużyty toner, więc ma bardzo słabe wypełnienie)

Wytrawianie

Gdzieś w warsztacie elektronicznym stoi wytrawiarka napełniona roztworem nadsiarczanu sodu z pompką akwariową do obiegu roztworu oraz dwoma grzałkami. Nie zapomnij wyłączyć grzałek po zakończeniu pracy z tym stanowiskiem!
Grzałki muszą być zanurzone co najmniej do kreski na nich widocznej! Grzałki to WID-POL 25W, jedyne dostępne na rynku grzałki bez termostatu.

Post-production

Chyba nasz aceton nie jest do końca acetonem. Do usunięcia toneru po wytrawieniu najlepiej użyć “Rozcieńczalnika (do wyrobów) olejno-ftalowych” (który powinien się znajdować gdzieś w warsztacie ciężkim)

W warsztacie elektronicznym powinna też się znajdować gilotyna do blachy używana do laminatu PCB oraz wiertarka Proxxon (i odpowiednie wiertła)

Extras

Mamy lampę UV do paznokci do laminatu z warstwą światłoczułą oraz soldermaski. Ask cranix/matt?

Tips & tricks