Table of Contents

Wstep

Miałem wczoraj ciekawe spotkanie z ludźmi prowadzącymi świetlicę dla dzieci z okolic ulicy Brzeskiej (głęboka Praga). Dzieciaki są trudne, z trudnego srodowiska, ci ludzie posanowili im dać szanse na przyszłość. Miasto pomogło, sponsor pomógł, jest świetlica i są zajęcia.

Chcą zrobić warsztaty z WiOO. :) Ale - nie mają sprzętu.

Wpadłem na pomysł czegoś, co już lepiej lub gorzej gdzieniegdzie funkcjonuje - “bank starego sprzętu”. Każdy z nas ma w domu jakiś hardware, którego nie używa, i szanse że użyje są nikłe. Jakby tak pozbierać i zrobić ściepę, uzbiera się pewnie kilka działających frankensteinów.

Pomysł idzie dalej - jedziemy ze sprzętem na Brzeską, a starsze z dzieciaków pod naszym (tak, szukam chetnych do pomocy przy zajęciach ;) ) nadzorem i z naszą pomocą składają z tego działające kompy, na których później są zajęcia już software'owe.

Sprzęt

enki:

Adam Jurkiewicz:

(Uwaga! - do przewiezienia tego potrzebuje osobę do pomocy, bo zbyt ciężki dla 1 osoby)

trzewiczek:

Soft

trzewiczek:

Ludzie

Wstępne pomysły na konkretne zajęcia

1. Składanie sprzętu do kupy. Grupa wiekowa - jakieś 14 i wyżej Pewnie raczej zainteresuje to chłopaków, ale nie robiłbym takich założeń z góry - znam wiele dziewczyn, które lubią “babrać” się w bebechach kompów. :)

Cel - złożenie kilku kompów na potrzeby Brzeskiej.

Zajęcia raczej w małych podgrupach - dzielimy an 2-3 osobowe zespoły (większe nie ma sensu; jak ktoś chce pracować sam, no problemo). Dzieciaki dostają informację, co jest potrzebne do kompletnego kompa, i próbujemy składać.

Potrzebne narzędzia - śrubokręt (mogę kilka przynieść, ale “wróć do mnie” ;)).

2. EduBuntu Dla starszych dzieciaków - pomoc w stawianiu systemu na kompach złożonych na poprzednich zajęciach (może mogliby np. wpaść trochę wcześniej?).

Dla młodszych - zabawa już na postawionych systemach. Generalnie free fun - niech klikają i eksplorują, zobaczymy co je najbardziej zainteresuje.

3. Zmiany na stronie Brzeskiej Grupa wiekowa - kto ma ochotę.

Cel - zrobienie prostej podstrony z treściami od dzieciaków.

Trzebaby wcześniej wydzielić sekcję, w której dzieciaki mogą robić w zasadzie co chcą, a potem można się bawić. Można to będzie robić na systemach stawianych w ramach 2.

4. Zakładamy brzeskiego podcasta - uczymy sie nagrywać, ciąć i przetwarzać materiał oraz publikować w oggach na stronie z punktu 3.