Site Tools


Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

howto:pcb-etching [2020/02/12 18:03] (current)
q3k created
Line 1: Line 1:
 +====== PCB etching station ======
  
 +===== PCB etching checklist =====
 +
 +  - Dotnij laminat na wymiar (wielkość maski + margines 1-2mm).
 +  - Wyszlifuj płytkę papierem ściernym (od grubszego do cieńszego, posuwać PC B konturem ósemki).
 +  - Usuń odciski palców/​tłuszcz płynem do mycia naczyń i wodą, usuń twardszy brud przy użyciu acetonu.
 +  - Wydrukuj swój projekt na papierze kredowym na stosownej drukarce. **Pamiętaj o odbiciu lustrzanym!**
 +  - Nałóż wydrukowany design (możesz przykleić go kawałkami taśmy malarskiej),​ przepuszczaj przez laminator przez parę minut (dobrym wskaźnikiem na pełny transfer jest maska prześwitująca przez papier kredowy oraz bąble tam gdzie jej nie ma).
 +  - Wrzuć pod zimną wodę i usuń/​zroluj papier (płyn do mycia naczyń może pomóc). Jeśli Ci się nie udało - rinse and repeat, ewentualnie popraw jakieś drobne elementy **dobrym niezmywalnym** markerem (dobrym wskaźnikiem na udany transfer jest odpornośc maski na zdzieranie paznokciem).
 +  - Nagrzej wytrawiacz i włącz pompkę. Upewnij się że roztwór nie jest poniżej oznaczonego poziomu, jeśli tak - dolej ciepłej wody.
 +  - Przewiń sznurek przez jakiś otwór techniczny na swoim PCB, będzie Ci łatwiej.
 +  - Wpuść do wytrawiacza,​ co jakiś czas poruszając płytką. Poczekaj aż miedź się wytrawi. Jest to dosyć powolny proces (20-30min), i jakiekolwiek wyniki widać dopiero po pełnym wytrawieniu warstwy miedzi. Stąd, przez większość procesu nie będzie widać jakichkolwiek efektów, a dopiero w ciągu ostatnich 5 minut PCB nagle zostanie widocznie wytrawione.
 +  - Wyciągnij, przepłucz pod bieżącą wodą. **Jakiekolwiek resztki roztworu wytrawiania bardzo agresywnie utleniają tkaniny, pozostawiająć czerwone ślady i/lub dziury na Twoim ulubionym t-shircie.**
 +  - Usuń toner acetonem.
 +  - PROFIT.
 +
 +===== Termotransfer =====
 +
 +Mamy [[https://​inventory.waw.hackerspace.pl/​item/​4de6cfc6-6780-4862-92e6-cd547b80c2a2|pohackowany laminator]] do termotransferu oraz jakieś tam zapasy [[https://​inventory.waw.hackerspace.pl/​item/​3278e8ca-88f1-4a00-a089-5f3d908992bb|papieru kredowego do PCB]]. Chyba najsensowniejszą drukarką do druku pod termotransfer w tym momencie jest Brother (jedyny problem: ghosting, możliwe że trzeba wymienić jakiś wałek; Voldemort ma zużyty toner, więc ma bardzo słabe wypełnienie)
 +
 +===== Wytrawianie =====
 +
 +Gdzieś w warsztacie elektronicznym stoi wytrawiarka napełniona roztworem nadsiarczanu sodu z pompką akwariową do obiegu roztworu oraz dwoma grzałkami. **Nie zapomnij wyłączyć grzałek po zakończeniu pracy z tym stanowiskiem!** \\
 +Grzałki muszą być zanurzone co najmniej do kreski na nich widocznej!
 +Grzałki to WID-POL 25W, jedyne dostępne na rynku grzałki bez termostatu.
 +
 +===== Post-production =====
 +
 +Chyba nasz aceton nie jest do końca acetonem. Do usunięcia toneru po wytrawieniu najlepiej użyć //"​Rozcieńczalnika (do wyrobów) olejno-ftalowych"//​ (który powinien się znajdować [[https://​inventory.waw.hackerspace.pl/​item/​15a1888f-e509-447d-8983-589bda7f132c|gdzieś w warsztacie ciężkim]])
 +
 +W warsztacie elektronicznym powinna też się znajdować gilotyna do blachy używana do laminatu PCB oraz wiertarka Proxxon (i [[https://​inventory.waw.hackerspace.pl/​item/​5cebb187-fe33-4674-8253-e91205dfdc3a|odpowiednie wiertła]])
 +
 +===== Extras =====
 +
 +Mamy lampę UV <​del>​do paznokci</​del>​ do laminatu z warstwą światłoczułą oraz soldermaski. Ask [[user>​cranix]]/​[[user>​matt]]?​
 +
 +===== Tips & tricks =====
 +
 +  * Za wolno Ci się trawi? Roztwór powinien być **cieplutki**. Jeśli jest cieplutko, ale ciągle się nie wytrawia, jest szansa że roztwór jest do wymiany (hint: im więcej wytrawi miedzi, tym będzie bardziej niebieski od sól miedzi rozpuszczonych w roztworze. Pytanie do chemików: czy prędzej sole miedzi zaczną się wytrącać, czy nadsiarczan się skończy?).
 +  * Use ground planes. Przyspiesza wytrawianie,​ ogranicza zużycie wytrawiacza. Jeśli 80%+ Twojego PCB nie jest zamaskowane,​ to robisz coś źle.
howto/pcb-etching.txt · Last modified: 2020/02/12 18:03 by q3k