Site Tools


Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
infra:tools:lasercutter [2021/01/12 13:27]
radex
infra:tools:lasercutter [2021/01/22 21:35] (current)
radex
Line 17: Line 17:
   - Włącz laser dwoma czerwonymi przełącznikami na panelu. W razie potrzeby odkręć grzybek.   - Włącz laser dwoma czerwonymi przełącznikami na panelu. W razie potrzeby odkręć grzybek.
   - Upewnij się, że chodzą dmuchawy: obok lasera oraz nad wejściem do warsztatu ciężkiego (pierwsza powinna być podpięta od tyłu do lasera, druga jest na długim kablu)   - Upewnij się, że chodzą dmuchawy: obok lasera oraz nad wejściem do warsztatu ciężkiego (pierwsza powinna być podpięta od tyłu do lasera, druga jest na długim kablu)
 +  - **Upewnij się, że działa nawiew**. Z dyszy powinno wydobywać się powietrze. Jeśli nie, nie laseruj! (ryzyko pożaru i pęknięcia soczewki). Sprawdź za laserem czy do węża pneumatycznego jest podłączone źródło sprężonego powietrza.
   - Połóż materiał na kracie i ustaw oś Z (wysokość stołu) przyciskami na panelu. Do klapy jest magnesem przymocowany pęk height gauge'​ów. Ostrożnie, żeby nie wcisnąć stołem gauge'​a w dyszę!! Do grawerowania optymalne jest 6.5mm.   - Połóż materiał na kracie i ustaw oś Z (wysokość stołu) przyciskami na panelu. Do klapy jest magnesem przymocowany pęk height gauge'​ów. Ostrożnie, żeby nie wcisnąć stołem gauge'​a w dyszę!! Do grawerowania optymalne jest 6.5mm.
  
Line 150: Line 151:
  
 Ruida nie jest GCodowym kontrolerem,​ tylko "​DSP"​ — ma własny format .rd, na szczęście ktoś już go zreversował:​ https://​github.com/​kkaempf/​ruida https://​github.com/​jnweiger/​ruida-laser Ruida nie jest GCodowym kontrolerem,​ tylko "​DSP"​ — ma własny format .rd, na szczęście ktoś już go zreversował:​ https://​github.com/​kkaempf/​ruida https://​github.com/​jnweiger/​ruida-laser
 +
 +===== Soczewki, dysza, etc. =====
 +
 +Dysza/laser head w Sokole jest taka jak tutaj: https://​www.aliexpress.com/​item/​33028077061.html , https://​www.aliexpress.com/​item/​32598338644.html
 +
 +(Swoją drogą,​ prawie cała mechanika zdaje się być od chińczyka Cloudray, a przynajmniej Cloudray sprzedaje identyczne)
 +
 +W tym momencie jest dysza na soczewki średnica: 20mm, focal length: 2''​ (50.8mm) ZnSe. Przy kupowaniu nowej soczewki zwróć uwagę czy nadaje się do lasera 150W.
 +
 +TODO: WAŻNE, bądź tak miły/a i kup jedną soczewkę od Chińczyka. Są identyczne do sprzedawanych na allegro, ale 2-3 tańsze ($10-$15 vs 150+zł). Na wypadek awarii soczewki, wszyscy będą Ci dziękować ;)
 +
 +Warto też zainwestować w soczewki o innych ogniskowych (np. 4''​ do głębokich cięć). Najpraktyczniejszym zdaje się kupić całą tubę od chińczyka, żeby mieć quick change.
 +
 +Zwróć uwagę że w tubie jest plastikowy "​locking ring". Jeśli soczewka pójdzie od temperatury,​ to i locking ring potrafi się roztopić. TODO: weź no wytocz kilka sztuk ;) 
  
 ===== TODO ===== ===== TODO =====
infra/tools/lasercutter.txt · Last modified: 2021/01/22 21:35 by radex