Site Tools


Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Last revision Both sides next revision
infra:tools:lasercutter [2021/01/12 13:27]
radex
infra:tools:lasercutter [2021/03/22 20:24]
karoldem
Line 17: Line 17:
   - Włącz laser dwoma czerwonymi przełącznikami na panelu. W razie potrzeby odkręć grzybek.   - Włącz laser dwoma czerwonymi przełącznikami na panelu. W razie potrzeby odkręć grzybek.
   - Upewnij się, że chodzą dmuchawy: obok lasera oraz nad wejściem do warsztatu ciężkiego (pierwsza powinna być podpięta od tyłu do lasera, druga jest na długim kablu)   - Upewnij się, że chodzą dmuchawy: obok lasera oraz nad wejściem do warsztatu ciężkiego (pierwsza powinna być podpięta od tyłu do lasera, druga jest na długim kablu)
 +  - **Upewnij się, że działa nawiew**. Z dyszy powinno wydobywać się powietrze. Jeśli nie, nie laseruj! (ryzyko pożaru i pęknięcia soczewki). Sprawdź za laserem czy do węża pneumatycznego jest podłączone źródło sprężonego powietrza.
   - Połóż materiał na kracie i ustaw oś Z (wysokość stołu) przyciskami na panelu. Do klapy jest magnesem przymocowany pęk height gauge'​ów. Ostrożnie, żeby nie wcisnąć stołem gauge'​a w dyszę!! Do grawerowania optymalne jest 6.5mm.   - Połóż materiał na kracie i ustaw oś Z (wysokość stołu) przyciskami na panelu. Do klapy jest magnesem przymocowany pęk height gauge'​ów. Ostrożnie, żeby nie wcisnąć stołem gauge'​a w dyszę!! Do grawerowania optymalne jest 6.5mm.
  
Line 150: Line 151:
  
 Ruida nie jest GCodowym kontrolerem,​ tylko "​DSP"​ — ma własny format .rd, na szczęście ktoś już go zreversował:​ https://​github.com/​kkaempf/​ruida https://​github.com/​jnweiger/​ruida-laser Ruida nie jest GCodowym kontrolerem,​ tylko "​DSP"​ — ma własny format .rd, na szczęście ktoś już go zreversował:​ https://​github.com/​kkaempf/​ruida https://​github.com/​jnweiger/​ruida-laser
 +
 +===== Soczewki, dysza, etc. =====
 +
 +Dysza/laser head w Sokole jest taka jak tutaj: https://​www.aliexpress.com/​item/​33028077061.html , https://​www.aliexpress.com/​item/​32598338644.html
 +
 +(Swoją drogą,​ prawie cała mechanika zdaje się być od chińczyka Cloudray, a przynajmniej Cloudray sprzedaje identyczne)
 +
 +W tym momencie jest dysza na soczewki średnica: 20mm, focal length: 2''​ (50.8mm) ZnSe. Przy kupowaniu nowej soczewki zwróć uwagę czy nadaje się do lasera 150W.
 +
 +TODO: WAŻNE, bądź tak miły/a i kup jedną soczewkę od Chińczyka. Są identyczne do sprzedawanych na allegro, ale 2-3 tańsze ($10-$15 vs 150+zł). Na wypadek awarii soczewki, wszyscy będą Ci dziękować ;)
 +
 +Warto też zainwestować w soczewki o innych ogniskowych (np. 4''​ do głębokich cięć). Najpraktyczniejszym zdaje się kupić całą tubę od chińczyka, żeby mieć quick change.
 +
 +Zwróć uwagę że w tubie jest plastikowy "​locking ring". Jeśli soczewka pójdzie od temperatury,​ to i locking ring potrafi się roztopić. TODO: weź no wytocz kilka sztuk ;) 
  
 ===== TODO ===== ===== TODO =====
Line 170: Line 185:
   * <​del>​pingnąć bofhów od sieci, żeby się namyślili nad UDP oraz /24 i podpiąć sterowanie przez sieć</​del>​ podpięte instrukcja połączenia wyżej   * <​del>​pingnąć bofhów od sieci, żeby się namyślili nad UDP oraz /24 i podpiąć sterowanie przez sieć</​del>​ podpięte instrukcja połączenia wyżej
   * pneumatyka   * pneumatyka
-    * dorobić wejście z [[infra:​pneumatyka|ogólnospejsowego kompresora]],​ reduktor i zawór sterowany z kontrolera - próby enletha wypadły pomyślnie(?​),​ niech ktoś xD+    * <del>dorobić wejście z [[infra:​pneumatyka|ogólnospejsowego kompresora]],​ reduktor i zawór sterowany z kontrolera - próby enletha wypadły pomyślnie(?​),​ niech ktoś xD</​del>​
     * nadmuch na lustra     * nadmuch na lustra
   * lepszy celownik (na drukarce 3d zamiast giętej pleksy)   * lepszy celownik (na drukarce 3d zamiast giętej pleksy)
infra/tools/lasercutter.txt · Last modified: 2021/05/26 14:35 by nietaki