User Tools

Site Tools


projects:brewery:warzelnia

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
projects:brewery:warzelnia [2012/06/21 14:49] enefprojects:brewery:warzelnia [2014/04/02 06:57] (current) – external edit 127.0.0.1
Line 36: Line 36:
  
  
-PRZYKŁADOWY OPIS DZIAŁANIA KADZI:+**PRZYKŁADOWY OPIS DZIAŁANIA KADZI:**
  
 1. Pusty garnek zostaje podniesiony tak, aby połączyć się z pokrywką. 1. Pusty garnek zostaje podniesiony tak, aby połączyć się z pokrywką.
 +
 2. Przepływowy podgrzewacz wody w obiegu otwartym podaje wodę o temperaturze ok. 65 stopni. 2. Przepływowy podgrzewacz wody w obiegu otwartym podaje wodę o temperaturze ok. 65 stopni.
 +
 3. Czujnik wysokości cieczy informuje o wystarczającej ilości wody. 3. Czujnik wysokości cieczy informuje o wystarczającej ilości wody.
 +
 4. Od góry do kadzi dodawany jest ześrutowany słód. 4. Od góry do kadzi dodawany jest ześrutowany słód.
 +
 5. Mieszadło rozpoczyna pracę. 5. Mieszadło rozpoczyna pracę.
 +
 6. Czujniki temperatury informują o średniej temperaturze. 6. Czujniki temperatury informują o średniej temperaturze.
 +
 7. Przepływowy podgrzewacz reguluję temperaturę wody w obiegu zamkniętym, stabilizując temperaturę roztworu na odpowiednich poziomach. Przebiega proces zacierania, ustalający temperaturę gęstego zacieru na odpowiednich poziomach. 7. Przepływowy podgrzewacz reguluję temperaturę wody w obiegu zamkniętym, stabilizując temperaturę roztworu na odpowiednich poziomach. Przebiega proces zacierania, ustalający temperaturę gęstego zacieru na odpowiednich poziomach.
 +
 8. Zakończenie zacierania, mieszadło kończy pracę i przez 10 minut filtrat segmentuje się. 8. Zakończenie zacierania, mieszadło kończy pracę i przez 10 minut filtrat segmentuje się.
 +
 9. Filtracja. Poprzez splot na dnie kadzi 2 litry filtratu grawitacyjnie przepływają do drugiego naczynia. 9. Filtracja. Poprzez splot na dnie kadzi 2 litry filtratu grawitacyjnie przepływają do drugiego naczynia.
 +
 10. Filtrat (2 l.) jest zwracany do głównej kadzi (mechanicznie lub automatycznie). 10. Filtrat (2 l.) jest zwracany do głównej kadzi (mechanicznie lub automatycznie).
 +
 11. Reszta filtratu odprowadzana jest do innego naczynia. 11. Reszta filtratu odprowadzana jest do innego naczynia.
 +
 12. W trakcie przepływowy podgrzewacz wody podaje w obiegu otwartym wodę o temperaturze 72 stopni. 12. W trakcie przepływowy podgrzewacz wody podaje w obiegu otwartym wodę o temperaturze 72 stopni.
 +
 13. Po osiągnięciu konkretnej ilości cieczy w drugim naczyniu (czujnik wysokości), następuje koniec wysładzania. 13. Po osiągnięciu konkretnej ilości cieczy w drugim naczyniu (czujnik wysokości), następuje koniec wysładzania.
 +
 14. Garnek opada, przechyla się i niepotrzebne resztki wypadają ze środka. 14. Garnek opada, przechyla się i niepotrzebne resztki wypadają ze środka.
-15. Garnek powraca na miejsce, jest czyszczony ciśnieniowo (uwaga, brak specyfikacji!) 
-16. Po wyczyszczeniu garnka drugi pojemnik podnosi się i ciśnienowo  
- 
- 
- 
- 
- 
- 
- 
- 
- 
- 
- 
- 
- 
  
 +15. Garnek powraca na miejsce, jest czyszczony ciśnieniowo (uwaga, brak specyfikacji!)
  
 +16. Po wyczyszczeniu garnka drugi pojemnik podnosi się i z pomocą pompy grawitacyjnej filtrat zwrócony zostaje do kadzi.
  
 +17. Kiedy ciecz znajdzie się w kadzi, uruchomione zostaje mieszadło i przepływowy podgrzewacz wody w zamkniętym obiegu.
  
 +18. Brzeczka doprowadzona zostaje do wrzenia, w odpowiednich momentach podawane są odpowiednie ilości chmielu.
  
 +19. Po zakończeniu gotowania następuje 5-10 minut przerwy (mieszadło wciąż pracuje).
  
 +20. Przepływowy podgrzewacz wody chłodzi brzeczkę do określonej temperatury.
  
 +21. Brzeczka zostaje napowietrzona (?), zadana drożdżami i przelana do fermentatorów. Ten moment nie jest dobrze rozwiązany, ze względu na różna ilość osadów w kadzi można przeprowadzić go ręcznie, przelewając ciesz z przechylanej kadzi.
  
  
 +**STARY OPIS**
  
 Warzelnia jest nazywana sercem browaru. Stosuje się bardzo różne rozwiązania - instalacje składają się z jednego do czterech połączonych naczyń. W piwowarstwie domowym warzelnia to po prostu garnek i jedno wiadro z kranikiem i oplotem. W warzelni przebiega proces warzenia piwa, który składa się z czterech części: zacierania, filtracji, chmielenia, schładzania. Warzelnia jest nazywana sercem browaru. Stosuje się bardzo różne rozwiązania - instalacje składają się z jednego do czterech połączonych naczyń. W piwowarstwie domowym warzelnia to po prostu garnek i jedno wiadro z kranikiem i oplotem. W warzelni przebiega proces warzenia piwa, który składa się z czterech części: zacierania, filtracji, chmielenia, schładzania.
projects/brewery/warzelnia.1340290162.txt.gz · Last modified: 2014/04/02 06:57 (external edit)

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki