Site Tools


Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
projects:pcb-etching [2018/03/04 17:44]
emeryth [PCB etching checklist]
— (current)
Line 1: Line 1:
-====== PCB etching station ====== 
  
-===== PCB etching checklist ===== 
- 
-  - Dotnij laminat na wymiar (wielkość maski + margines 1-2mm). 
-  - Wyszlifuj płytkę papierem ściernym (od grubszego do cieńszego, posuwać PC B konturem ósemki). 
-  - Usuń odciski palców/​tłuszcz płynem do mycia naczyń i wodą, usuń twardszy brud przy użyciu acetonu. 
-  - Wydrukuj swój projekt na papierze kredowym na stosownej drukarce. **Pamiętaj o odbiciu lustrzanym!** 
-  - Nałóż wydrukowany design (możesz przykleić go kawałkami taśmy malarskiej),​ przepuszczaj przez laminator przez parę minut (dobrym wskaźnikiem na pełny transfer jest maska prześwitująca przez papier kredowy oraz bąble tam gdzie jej nie ma). 
-  - Wrzuć pod zimną wodę i usuń/​zroluj papier (płyn do mycia naczyń może pomóc). Jeśli Ci się nie udało - rinse and repeat, ewentualnie popraw jakieś drobne elementy **dobrym niezmywalnym** markerem (dobrym wskaźnikiem na udany transfer jest odpornośc maski na zdzieranie paznokciem). 
-  - Nagrzej wytrawiacz i włącz pompkę. Upewnij się że roztwór nie jest poniżej oznaczonego poziomu, jeśli tak - dolej ciepłej wody. 
-  - Przewiń sznurek przez jakiś otwór techniczny na swoim PCB, będzie Ci łatwiej. 
-  - Wpuść do wytrawiacza,​ co jakiś czas poruszając płytką. Poczekaj aż miedź się wytrawi. Jest to dosyć powolny proces (20-30min), i jakiekolwiek wyniki widać dopiero po pełnym wytrawieniu warstwy miedzi. Stąd, przez większość procesu nie będzie widać jakichkolwiek efektów, a dopiero w ciągu ostatnich 5 minut PCB nagle zostanie widocznie wytrawione. 
-  - Wyciągnij, przepłucz pod bieżącą wodą. **Jakiekolwiek resztki roztworu wytrawiania bardzo agresywnie utleniają tkaniny, pozostawiająć czerwone ślady i/lub dziury na Twoim ulubionym t-shircie.** 
-  - Usuń toner acetonem. 
-  - PROFIT. 
- 
-===== Termotransfer ===== 
- 
-Mamy [[https://​inventory.waw.hackerspace.pl/​item/​4de6cfc6-6780-4862-92e6-cd547b80c2a2|pohackowany laminator]] do termotransferu oraz jakieś tam zapasy [[https://​inventory.waw.hackerspace.pl/​item/​3278e8ca-88f1-4a00-a089-5f3d908992bb|papieru kredowego do PCB]]. Chyba najsensowniejszą drukarką do druku pod termotransfer w tym momencie jest Brother (jedyny problem: ghosting, możliwe że trzeba wymienić jakiś wałek; Voldemort ma zużyty toner, więc ma bardzo słabe wypełnienie) 
- 
-===== Wytrawianie ===== 
- 
-Gdzieś w warsztacie elektronicznym stoi wytrawiarka napełniona roztworem nadsiarczanu sodu z pompką akwariową do obiegu roztworu oraz dwoma grzałkami. **Nie zapomnij wyłączyć grzałek po zakończeniu pracy z tym stanowiskiem!** \\ 
-Grzałki muszą być zanurzone co najmniej do kreski na nich widocznej! 
-Grzałki to WID-POL 25W, jedyne dostępne na rynku grzałki bez termostatu. 
- 
-===== Post-production ===== 
- 
-Chyba nasz aceton nie jest do końca acetonem. Do usunięcia toneru po wytrawieniu najlepiej użyć //"​Rozcieńczalnika (do wyrobów) olejno-ftalowych"//​ (który powinien się znajdować [[https://​inventory.waw.hackerspace.pl/​item/​15a1888f-e509-447d-8983-589bda7f132c|gdzieś w warsztacie ciężkim]]) 
- 
-W warsztacie elektronicznym powinna też się znajdować gilotyna do blachy używana do laminatu PCB oraz wiertarka Proxxon (i [[https://​inventory.waw.hackerspace.pl/​item/​5cebb187-fe33-4674-8253-e91205dfdc3a|odpowiednie wiertła]]) 
- 
-===== Extras ===== 
- 
-Mamy lampę UV <​del>​do paznokci</​del>​ do laminatu z warstwą światłoczułą oraz soldermaski. Ask [[user>​cranix]]/​[[user>​matt]]?​ 
- 
-===== Tips & tricks ===== 
- 
-  * Za wolno Ci się trawi? Roztwór powinien być **cieplutki**. Jeśli jest cieplutko, ale ciągle się nie wytrawia, jest szansa że roztwór jest do wymiany (hint: im więcej wytrawi miedzi, tym będzie bardziej niebieski od sól miedzi rozpuszczonych w roztworze. Pytanie do chemików: czy prędzej sole miedzi zaczną się wytrącać, czy nadsiarczan się skończy?). 
-  * Use ground planes. Przyspiesza wytrawianie,​ ogranicza zużycie wytrawiacza. Jeśli 80%+ Twojego PCB nie jest zamaskowane,​ to robisz coś źle. 
projects/pcb-etching.1520185449.txt.gz · Last modified: 2018/03/04 17:44 by emeryth