Site Tools


This is an old revision of the document!


Finanse Hackerspace

Konta bankowe

Hackerspace posiada kilka kont służących do wpłat składek i darowizn oraz płatności za rzeczy kupione/zamówione od HS.

Numer konta Cel Nazwa odbiorcy Format opisu przelewu Przykładowy opis przelewu
48 1950 0001 2006 0006 4889 0002 Składki członkowskie STOWARZYSZENIE WARSZAWSKI HACKERSPACE <nick> - <typ> - składka enki - fatty - składka
21 1950 0001 2006 0006 4889 0003 Darowizny i składki celowe w EUR STOWARZYSZENIE WARSZAWSKI HACKERSPACE <nick> - darowizna - <projekt> ENKI-DAROWIZNA-PLYTA WARSZTATOWA DO POKOJU #2
91 1950 0001 2006 0006 4889 0004 Darowizny i składki celowe w PLN STOWARZYSZENIE WARSZAWSKI HACKERSPACE <nick> - darowizna - <projekt> ENKI-DAROWIZNA-PLYTA WARSZTATOWA DO POKOJU #2
64 1950 0001 2006 0006 4889 0005 Płatności za rzeczy sprzedawane przez HS (kubki, koszulki, hosting, produkcja prototypów, itp.) STOWARZYSZENIE WARSZAWSKI HACKERSPACE n/a, opis zamówienia lub numer faktury wystawionej przez HS ENKI-KOSZULKA L 2SZT

Możliwe wartości <typ> to:

  1. fatty, minimalnie 100 PLN miesięcznie
  2. starving, minimalnie 50PLN miesięcznie. Ograniczone do uczniów / studentów (lub specjalnych przypadków).
Tytuł płatności za składki

Płatność comiesięczna powinno pasować pod następujący regexp:

^([a-z0-9\-_\.]+) *\- *(fatty|starving) *\- *skladka$

Gdzie pierwsza grupa to nick a druga typ (czyli np. q3k - fatty - skladka). Płatność ta będzie traktowana jako pokrycie składki na jeden miesiąc. Pokrywany jest ostatni niezapłacony miesiąc, lub, jeżeli poprzedniej płatności nie było, pierwszy miesiąc uczestnictwa w stowarzyszeniu.

W przypadku dokonywania płatności za parę miesięcy (np. ileś składek do przodu/tyłu) tytuł płatności jest dowolna, byleby mechanizm białkowy był w stanie po tytule stwierdzić, które miesiące składka pokrywa.

Stałe składki i darowizny celowe

Poniżej lista przykładowych celów, na które można przeznaczyć dodatkowe składki jeśli pieniądze nam wypalaję dziurę w kieszeni:

  • network - infrastruktura sieciowa (naprawa, utrzymanie, rozwijanie)
  • tools - narzędzia (wymiana uszkodzonych, kupno nowych)
  • materials - materiały zużywające się (np. listwy drewnianie i metalowe, cyna do lutowania…)

FAQ finansowe

Q: Czy mogę przekazywać darowizny na rzecz Hackerspace?

A: Tak, darowizny możemy przyjmować od każdego, także od “nieczłonków”. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń co do przyjmowania darowizn, ale:

  1. w przypadku darowizn rzeczowych najlepiej jest spisać umowę darowizny
  2. jeśli darowizna od jednej osoby przekroczy jednorazowo 15tys zł, lub 35tys zł w ciągu roku, to trzeba to zgłosić w urzędzie skarbowym
  3. darowizna może być przeznaczenia ogólnego - na działalność stowarzyszenia, albo na jakiś konkretny cel, projekt itp.. np. na zakup czegoś konkretnego, zorganizowania konkretnej imprezy.
  4. darowizna nie może być “za coś”. Np. z tytułu zaległych składek, czy za udział w warsztacie/imprezie.

Q: Czy mogę płacić składkę większą niż 100zł?

A: Oczywiście! Jeśli możesz sobie pozwolić na wyższą składkę miesięczną niż minimalna której wymagamy, nic nie stoi na przeszkodzie. Nie musisz nawet tego uzgadniać - po prostu zacznij wpłacać wyższe kwoty i zamień “fatty” w opisie przelewu na “superfatty”, żeby automat do rozliczania składek wiedział, że to nie jest wielokrotna składka na normalną kwotę. Jeśli z jakiegoś powodu zechcesz wrócić do normalnej wysokości składki, wystarczy że zmienisz z powrotem kwoty i tytuły przelewów.

Q: Czy mogę zapłacić z góry za dłuższy okres niż miesiąc?

A: Tak, niektórzy płacą z góry za każdy kwartał albo cały rok. Rekordzista zapłacił od razu za dwa lata, żeby nie zawracać sobie głowy przelewami.

Q: Czy kilka składek naraz lepiej wysyłać jednym, czy oddzielnymi przelewami?

A: Bez znaczenia, nasz automat do rozliczania składek poradzi sobie w obu przypadkach.

Q: Czy mogę płacić w Bitcoinach?

A: Nie bezpośrednio, ale wiemy z doświadczenia, że płatności przez bramki do przelewów BTC->PLN działają i niektórzy członkowie korzystają z nich do opłacania składek.

finanse.1513780206.txt.gz · Last modified: 2017/12/20 14:30 by enleth