User Tools

Site Tools


projects:brewery:przechowanie

Stary opis poniżej, wstępny projekt fermentatorni:

1. Małe, zaizolowane pomieszczenie, w środku 1-2 leżące chłodnie spożywcze. W środku utrzymywana stała temperatura ok. 18 stopni. 2-3 małe lodówki/zamrażarki na piwa wymagające niższych temperatur. Jeśli uda nam się zapewnić pewną sterylność pomieszczenia oraz stałą temperaturę na poziomie 12/18 stopni, możemy spróbować zrobić otwarte kadzie, to w ogóle szał ciał.

2. Butelki trzymane są luzem/w skrzynkach.

3. Wyszynk piwa odbywa się albo przewodami z chłodni do nalewaków, albo z zewnętrznej lodówki.

4. Piwo leżakuje w KEGach 5-litrowych i 19-litrowych oraz w butelkach.

STARA WERSJA:

Przechowywanie związane jest zarówno z piwem (fermentacja), jak i jego składnikami. Dość powiedzieć, że słód przechowywać musimy w suchym miejscu, chmiele i drożdże w temperaturach jak najbliższych 0, aby nie traciły swoich właściwości.

Najważniejsza jest jednak fermentacja, która powinna odbywać się w ściśle kontrolowanej temperaturze. Można to osiągnąć przy pomocy jednej chłodni lub/i zespołu urządzeń chłodzących. W uproszczeniu rozróżniamy fermentację burzliwą (górną i dolną) oraz cichą (często łączoną z leżakowaniem).

Fermentacja burzliwa musi być przeprowadzona zawsze. Trwa zwykle 5-10 dni (dla piw lekkich, do nawet 7 tygodni dla piw mocnych), zależnie od temperatury. Piwa dolnej fermentacji fermentują w temperaturze 10-12 stopni, górnej 15-24 stopnie. Najważniejsze, aby temperatura była względnie stała. Fermentacja jest procesem endotermicznym, dlatego podnosi temperaturę o ok. 2 stopnie. Co więcej, musi być kontrolowana a o czasie zakończenia fermentacji zazwyczaj decyduje człowiek.

Fermentacja cicha: piwo po fermentacji burzliwej przelewamy do szczelnie zamkniętego pojemnika (dwutlenek węgla wydostaje się przez rurkę fermentacyjną). Niektóre piwa, jak na przykład piwa pszeniczne, nie potrzebują fermentacji cichej, która powoduje ona głębsze odfermentowanie, polepszenie smaku i zwiększenie klarowności. Sama cicha fermentacja trwa około miesiąca. Jednak, jeśli pojemniki umożliwiają przechowywanie piwa pod ciśnieniem, za jednym razem stosuje się również tzw. leżakowanie, czyli piwo leży w pojemnikach tydzień, na każdy 1% zawartości cukru jaki był zawarty w fermentowanej brzeczce. Takie wyleżakowane piwo, bezpośrednio z beczki pod ciśnieniem, jest najsmaczniejsze. Temperatura leżakowania i cichej fermentacji powinna wynosić 2-3 stopnie dla piw dolnej fermentacji i 10-14 dla piw górnej fermentacji.

Jak widać, ten proces wymaga wiele przestrzeni i skomplikowanego systemu chłodzenia. Można w tym celu skonstruować specjalną chłodnię, albo/i zamontować parę lodówek/zamrażarek skrzyniowych lub zwykłych, z podłączonymi sterownikami temperatury.

projects/brewery/przechowanie.txt · Last modified: 2014/04/02 06:57 by 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki