This is an old revision of the document!
Table of Contents
Opis
Bridgeport Series 1 MDI to frezarka pionowa wspornikowa z pierwszej połowy lat 80. o masie około 1.5 tony, sterowana numerycznie ale wyposażona w dosprzęglane na żądanie korby do pracy manualnej. Taka konfiguracja sterowania jest bardzo rzadko spotykana i bardzo przydatna do prac prototypowych.
Wymiary maszyny i zakres ruchu osi: https://www.apexauctions.co.uk/static/resources/Auctioneer_1/Auction_1123/lot_id_117203/LotImage_271472.jpg
Wrzeciono ma silnik o mocy 1,5kW, regulacja prędkości odbywa się za pomocą CVT oraz falownika. Uchwyt narzędziowy przyjmuje oprawki Erickson QuickChange 30, czyli zmodyfikowane DIN 2080/NMTB 30.
Osie X (stół), Y (siodło) i Z (wrzeciono) są poruszane serwomotorami szczotkowymi ze współosiowymi enkoderami i wyposażone w hamulce szczękowe rozwierane elektromagnetycznie. Sterownik serwomotorów działa w pętli sprzężenia zwrotnego z regulatorem PID. Przeniesienie napędu odbywa się pasem zębatym, posuw osi wykonują śruby kulowe o skoku 5mm. Dokładność pozycjonowania przy dobrej kalibracji przekracza 0.01mm. Jak w każdym Bridgeporcie, “druga” oś Z czyli wspornik jest poruszana manualnie przez operatora.
Fabryczny sterownik, Heidehain TNC 131, zawiera CPU Intel 8085, pozwala przede wszystkim na manualne wprowadzanie poleceń z panelu (MDI jest od Manual Data Input), ale przyjmuje instrukcje po RS-232. Niestety, potrafi kontrolować tylko jeden serwomotor naraz, więc nie robi łuków i skosów - do tego potrzebna jest modernizacja. Ograniczenie jest sprzętowe, nie programowe, czyli mowa raczej o wymiania dużej części aktualnego sterowania. Mechanicznie maszyna jest identyczna z wersją CNC pracującą na wszystkich trzech osiach naraz.
Dodatkowe ficzery: automatyczny system centralnego olejowania, zbiornik i pompa chłodziwa oraz stół przystosowany do zbierania nadmiaru chłodziwa, joysticki do szybkiego nastawiania pozycji.
Dokumentacja
Komunikacja RS232
Do komunikacji z TNC 131 potrzeby jest sprzętowy RS232 lub przejściówka na USB która obsługuje sprzętową kontrolę przepływu danych, w szczególności linie DTR/DSR. Przejściówki na bazie Prolific PL2303 powinny działać dobrze.
Przykład komunikacji za pomocą PySerial:
import serial # Open serial port s = serial.Serial('/dev/ttyUSB0', 2400, parity=serial.PARITY_EVEN, rtscts=1, dsrdtr=1, bytesize=serial.SEVENBITS) # Send file s.write(open('file','r').read()) # Read to terminal while l = s.readfile(): print(l)
Komunikacja w obie strony wymaga zainicjowania na panelu kontrolera zgodnie z instrukcją obsługi, rozdział E4.