User Tools

Site Tools


projects:fablab:reprap-green

Zielony Reprap

W hackerspacie znajduje się zielony RepRap należący do Piotrka. Jest to Prusa Mendel zakupiony z http://mojreprap.pl, z paroma modyfikacjami.

Hardware


Jest to Prusa Mendel w wykonaniu u-design/mojreprap.pl.

W tym momencie zamiast standardowej elektroniki z mojreprap (Sunbeam) jest podłączony RAMPS i Arduino q3k'a z firmwarem Marlin. Zamontowany jest extruder YRUDS z jakąś generyczną dyszą w stylu J-Nozzle. Całość zasilana jest dwudziestokilko amperowym zasilaczem serwerowym. Reszta elementów jest w miarę podobna do oficjalnego designu Prusa Mendel.

Software

Do obsługi RepRapa, jak każdej drukarki 3D tego typu, potrzebne są dwa osobne kawałki oprogramowania:

 • slicer - konwersja modelu (pliku STL) na GCode, czyli polecenia wydawane drukarce
 • uploader - podłączenie się do RepRapa i wysłanie wygenerowanego pliku razem z podglądem przebiegu

Polecanym slicerem jest wolny i otwarty program Slic3r. Alternatywnie można używać skeinforge'a, ale nikomu się jeszcze nie chciało napisać pod niego konfig. Polecanym uploaderem jest wolny i otwarty program pronterface z zestawu narzędzi Printrun. W zasadzie nie wymaga konfiguracji.

Howto

 • Pobierz i zainstaluj wyżej wymienione oprogramowanie. Upewnij się, że pronterface na pewno działa - po uruchomieniu powinny się pojawić graficzne kontrolki sterowania drukarką. Jeśli tak nie jest, skontaktuj się z q3k - natrafiłeś na bug związany z wxpython.
 • Zaprojektuj lub zdobądź jakiś model. Format pliku który nas interesuje to STL.
 • Pobierz plik konfiguracyjny Slic3ra
 • Odpal Slic3r, załaduj konfig. W głównym oknie naciśnij “Add…”, wybierz plik STL. Powtórz czynność jeżeli chcesz wydrukować parę modeli na raz. Po lewej stronie będzie widać obrys modeli - można ja względem siebie przemieszczać. Wyeksportuj GCode klikając w “Export GCode…”.
 • Odpal pronterface. Wybierz port szeregowy drukarki (zazwyczaj /dev/ttyACM0), kliknij 'Connect'. Upewnij się, że wszystkie osie działają, upewnij się że zerowanie/homing (przyciski domków przy osiach) działają. Włącz graznie stołu (70 stopni) i extrudera (220 stopni), wybierz 'watch temperatures', upewnij się że temperatury rosną.
 • Drukuj! Wybierz 'load file' z górnego paska w pronterface, wybierz wcześniej stworzony GCode. Kliknij 'Print'.

Firmware

Ważne: w ten sposób możesz doprowadzić drukarkę do stanu nieużywalności, spalić kontrolery, wybuchąć MOSFETy, przywołać Mrocznego Pana, zabić wszystkich rudzielców i się skaleczyć. Jeżeli nie wiesz, co robisz, to tego nie rób.

Na Arduino wgrany jest firmware Marlin, dostosowany przez q3k do obsługi tego reprapa: git repo. Firmware'u raczej nie trzeba się dotykać, chyba że w celu poprawienia kalibracji, ustawień peryferiów i zaawansowanych parametrów wydruku. Jeżeli masz zamiar coś takiego zrobić, napisz do q3k albo _kret_'a.

W dużym skrócie:

 • zdobądź środowisko Arduino
 • pobierz repo:
git clone git@hackerspace.pl:q3k/Marlin
git checkout hackerspace-green

lub, jeśli nie masz klucza SSH na HSowym gicie:

wget http://code.hackerspace.pl/q3k/Marlin/snapshot/Marlin-hackerspace-green.tar.bz2
tar xvf Marlin-hackerspace-green.tar.bz2
 • otwórz w Arduino plik Marlin/Marlin.ino
 • podłącz się do Arduino, wybierz w Tools→Boards Arduino Mega 2560, wybierz port szeregowy, uploaduj
projects/fablab/reprap-green.txt · Last modified: 2014/04/02 06:57 by 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki