User Tools

Site Tools


projects:soldering-class-mk3

Soldering Class Mk3

Do trzech razy sztuka! Trzecia próba zorganizowania warsztatów lutowania przez q3k. Mamy pomieszczenie, mamy tone chętnych, mam doświadczenie w failowaniu.

kiedy?

do ustalenia. czekamy na koniec shitstormu ze stowrzyszeniem etc. bez pośpiechu.

co?

Mam parę pomysłów na układy, które można stworzyć. Wymieniam je poniżej, na samej dole jest doodle gdzie każdy może zagłosować nad tym, co chciałby zrobić. Wybrane zostaną najprawdopodobniej trzy albo dwie najpopularniejsze opcje. Zobaczy się.

Koszty są kompletnie orientacyjne, ale błąd nie powinien przekraczać 10-15 zł. inb4 że oszukuję, zarabiam, whatever. Po prostu nie miałem okazji policzyć ;).

Każdy projekt wymaga ręcznie wytrawionej płytki. Może to być częścią warsztatów, mogę zrobić je ja za piwo, albo można zamówić gotowce z Chin (za ok. $3-4 per płytka, jeśli będzie wystarczająco duzo chętnych, tj. >= 10).

Oczywiście jeśli macie jakieś pomysły to piszcie na liście albo do mnie. Sam pewnie jeszcze parę rzeczy wymyślę.

boardy

arduino severino s3

Prosty klon Arduino Duemillanove na samych przewlekanych częściach i jednostronnym boardzie, pieszczotliwie nazywany Bieduinem. Fajna opcja dla początkujących. Jedynym minusem jest brak USB i dość stara wersja procesora. Przewidywalny koszt to około 40-50zł.

moduł ethernet SPI

Prosty breakout na moduł ethernetowy 10MBit Microchipa ENC28J60, zaprojektowany przeze mnie. Prosta, przewlekana wersja, w razie czego mogę przeprojektować ją na wersję SMD jeśli ktoś chce coś ambitniejszego. Jeśli ktoś kiedyś chciał zaimplementować stos TCP/IP od zera, to ma okazję. Są już na ten układ gotowe biblioteki które potrafią nawet robić za serwer HTTP. Komunikacja z dowolnym mikrokontrolerem przez SPI. Przewidywany koszt ok. 25-35zł.

Wersja przewlekana (tutaj trafią zdjęcia samej płytki jak będe mieć okazję zrobić):

http://q3k.org/ethernetdev.tar.xz

el cheapo atmega8 v-usb devboard

Mały, tani board na SMD z atmegą8 (8k flash, 1k RAM, 512b EEPROM) i softwareowym USB przez V-USB, z wyprowadzonymi pinami do zabawy. Celem płytki było stowrzenie jak najtańszego mikrokontrolera na (lipnym) USB, którego nie szkoda byłoby zostawić w jakimś urządzeniu. Jako że płytka jest na SMD, mile widziana jest wprawa w jakimkolwiek lutowaniu, ale w zasadzie wymagana jest tylko cierpliwość i w miarę stabilna ręka. Przewidywany koszt to 15-20zł.

Żeby cokolwiek sensownego móc z tym zrobić, wymagany jest programator AVR, np. DAPA (port równoległy + 2 rezystory) albo USBASP ($5 od chińczyków na ebayu)

Prototyp (jeszcze nie budowałem/testowałem, będe to robić na dniach):

atmega32u4 dev board

Dev board z atmegą32u4 (32k flash, 2.5k RAM, 1k EEPROM) z hardwareowym USB. Jedno z IMVHO najbardziej opłacalnych chipów AVR (~16-17PLN), jest to mikrokontroler z którego korzystam hobbystycznie na codzień. Zaprojektowałem 2-stronne SMDowe PCB, da się je przerobić na jednostronne (i ogólnie poprawić parę błędów, jak brak wyprowadzonego resetu). Niewątpliwą zaletą jest hardwarowe USB na które są naprawne fajne frameworki, takie jak LUFA, które pozwalają bardzo szybko zaimplementować praktycznie dowolne urządzenie USB, oraz możliwość programowania układu bez zewnętrznych programatorów. Może być lekko upierdliwa do lutowania dla początkujących z powodu mikrokontrolera który ma dość sporą ilość nóżek w małym pitchu. Przewidywany koszt to około 50zł.

Płyta PCB do przeprojektowania:

atmega32u4 dev board mk II

Przerobiona przez Emerytha. Już wyprodukowana.

plytka_32u4.jpgatmega32u4_board.jpg

Pomysły na inne płytki

  • Zapasowa bateria do ładowania gadżetów z USB
  • “Bagde” z matrycą LED

doodle

title="preferencje boardów" auth="none" adminUsers="q3k" closed="false" voteType="multi"
Real name
projects/soldering-class-mk3.txt · Last modified: 2014/04/02 06:57 by 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki