Table of Contents
Zasady obowiązujące w naszej przestrzeni
Preambuła
Dobrze wiesz, o co chodzi. Jeśli nie wiesz, spytaj. Nie próbuj cwaniaczkować na słówkach.
Porządki
- Każdy przedmiot ma swoje miejsce - korzystałeś z jakiegoś narzędzia, skończyłeś i wychodzisz? Odłóż je na swoje miejsce. Zawsze. Szanuj czas innych. Szukanie tego jednego akurat potrzebnego narzędzia zawsze trwa dłużej, niż sprzątanie po sobie.
- Jedzenie się psuje - korzystasz z dobrodziejstwa lodówki? Pamiętaj, że jedzenie po kilku dniach zaczyna samo ewoluować, więc pamiętaj o swoim jedzeniu albo napisz maila na grupę. Rzeczy wyraźnie zepsute będą wyrzucane bez ostrzeżenia.
- Śmieci same się nie wyrzucają - kosz jest przepełniony? Nie dokładaj do niego. Pooddychaj 2 minuty świeżym powietrzem i przejdź się razem z zawartością kosza do składu odpadów.
- Brudny stół? Przetrzyj go, zajmie Ci to minutę, a spejs będzie piękniejszy dzięki Tobie.
- Pracujesz nad projektem i powstało trochę ścinek czy innego syfu? Posprzątaj to i wyrzuć do kosza. Nie, podłoga to nie kosz.
Mir hakerspejsowy
- Hackerspace nie jest hotelem. Nie było to w planach na początku jego powstania, wynajmujemy warsztat a nie mieszkania. Każdemu zdarza się czasem kimać na kanapie do rana, niemniej takie sytuacje powinny być wyjątkiem a nie regułą. Dobrze uzasadnionym wyjątkiem dodajmy (np. pracowałeś do późna nad projektem i odjechał ci ostatni pociąg do Pruszkowa).
- Hackerspace nie jest meliną. Osoby, których stan lub zachowanie uznane zostaną za szkodliwe dla Hackerspace zostaną wyproszone z HS w trybie natychmiastowym. Nielegalne substancje również są podstawą do natychmiastowego wyproszenia ze spejsa.
- Rationale: nie umiesz pić, nie pij; nie ćpaj, nie dealuj; mycie się jest mocno popierane.
- Hackerspace nie jest wysypiskiem odpadów. Nie przynoś rzeczy, których nie planujesz zużyć. A jeśli przeszkadzają Ci czyjeś rupiecie, zwłaszcze oznaczone jako prywatne, zapytaj “co to jest i kiedy zniknie”, najpierw prywatnie, później zadaj pytanie publicznie lub do zarządu.
Chcę zrobić X w spejsie, kogo muszę spytać o pozwolenie?
Jeżeli w Twoim wypadku X wpływa istotnie na funkcjonowanie członków spejsu, skonsultuj to na mailing liście.
Przykłady rzeczy do rozważenia w większym gronie: pozostawienie w HS przedmiotów o dużych gabarytach (np. szafa, skuter, lodówka, rower, etc.), wyrzucenie kanapy/fotela/ innego mebla, spore działania remontowe (np. malowanie, skuwanie tynków), zmiana położenia całych regałów.
Przykłady rzeczy, przy których nie należy nikomu zawracać dupy: wieszanie półki, porządki, przeprowadzanie nowych przewodów etc.
Czy mogę użyć X?
Rzeczy, które nie są podpisane lub nie są wyraźnie oznaczone jako prywatne, są traktowane jako wspólne zasoby, do użytku w Hackerspace. Jeśli jesteś członkiem stowarzyszenia, są częściowo też Twoje. Naklejka inventory z nazwą oraz oznaczeniem “owner” znaczy, że sprzęt jest prywatny, ale jest też dostępny do wspólnego użytku. Dla łatwiejszego zrozumienia warto zerknąć na tabelkę poniżej.
przedmiot | z naklejką | bez naklejki |
---|---|---|
podpisany | prywatny, do użytku w HS | prywatny |
nie podpisany | wspólny | wspólny |
Wypożyczanie
Sprzęt możesz też wypożyczyć na określony czas, po wcześniejszym ustaleniu. Z reguły, im większa oraz potrzebniejsza rzecz, tym więcej konsensusu jest potrzebne. Mikrokontroler którego jest kilka sztuk bierz bez pytania i bez limitu czasowego. O pożyczeniu jednej wkrętarki na 2 dni poinformuj w mailu lub na chacie, a całej tokarki raczej nikt nie pozwoli ruszyć. Jeśli sprzęt ma oznaczonego właściciela, wystarczy pozwolenie tej osoby, ale warto też poinformować innych.
Koszty eksploatacji
Jeśli używasz czegoś na potrzeby prywatnego projektu, upewnij się, że nie jest to element kluczowy dla wspólnoty (np. narzędzie czy materiał często używany). W przypadku zużycia czegoś (materiału lub komponentu), postaraj się odkupić dany przedmiot lub skonsultuj się z innymi, aby ustalić, co może przydać się w zamian. Jeśli tworzysz lub ulepszasz coś znacznego dla Hackerspace, daj znać społeczności na chacie lub mailing liście. Wykorzystane materiały lub potrzebne narzędzia mogą być kupione ze wspólnej kasy, o ile zostanie to ustalone wcześniej.
Zniszczenia i awarie
Sprzęt się zużywa. Każdemu może się zdarzyć coś zepsuć, zwłaszcze w trakcie nauki lub eksperymentowania. Kiedy coś zużyjesz lub uszkodzisz, pierwszym krokiem jest zgłoszenie tego faktu. Dopiero drugim krokiem jest próba naprawy, ale tylko jeśli umiesz dokonać naprawy, lub odkupienie.