Site Tools


Power Mac G4

Czyli dokumentacja przeciągających się zmagań fabera z prawie 20-letnim PowerPC.

Założyłem tę stronę na wiki w celu lepszej organizacji pracy i ułatwienia innym ewentualnego serwowania protipów, gdyż powoli kończą mi się pomysły co dalej. Wszelkie przebłyski geniuszu można przesyłać pocztą.

Po co?

Generalna fascynacja złomem i retrocomputingiem. Załączony OS X 10.4 ma compatibility layer z Mac OS 9.2.2, co pozwala na surfowanie po Web 0.5. Do tego zwykła ciekawość “co się zsypało?”

Diagnoza

Włącza się, udaje się załadować OpenFirmware, czyli BIOS dla komputerów PowerPC. Problem polega na tym, że sam OS X bootuje średnio tak raz na 20 prób, a ostatnio w ogóle. Mac wykrywa obydwa dyski, oraz partycje OS X na nich. Po wypaleniu przeze mnie instalki OS X 10.4 na DVD (opisany jako wersja właśnie dla PPC) problem powtarza się: Wykrywa płytę w stacji jako dysk instalacyjny OS X. Instalacja *raz* uruchomiła się z płyty podczas testu. Później płyta już nie bootuje na tej samej zasadzie co dyski.

Verbose mode podczas bootowania z HDD wyrzuca błąd “still waiting for root device” 90% wyników podczas guglowania błędu to artykuły i filmy dotyczące Hackintoshów, co jest średnio pomocne, mając do czynienia z oryginalnym hardware i OF zamiast PC-towego BIOSa.

Moje podejrzenie padło na jakiś problem z obydwoma HDD (nie są to SATA, tylko UATA/PATA btw.) Jeżeli jednak ten sam problem ma stacja dysków, to już może być to jednak jakiś problem z konfiguracją OF lub wewnątrz samego Maka.

Kilka artykułów mówi o czymś takim jak “bless”, tj. komenda, która ma sprawiać, że partycja Maka jest bootowalna. Niestety, nie jestem w stanie nawet uruchomić terminala, pozostają mi jedynie komendy wbudowane w OF.

Poczynione czynności

 • Mac został rozczłonkowany, po czym złożony ponownie w poszukiwaniu oczywistych uszkodzeń
 • Taśma ATA została wymieniona na “taką, która na pewno działa”
 • Na DVD jest wypalona wspomniana instalka OS X 10.4, która RAZ się uruchomiła
 • Zamontowany został nowy, rzekomo działający dysk UATA (dzięki cfk!) na który ewentualnie przeinstalowałbym OS X - jeżeli tylko odpalę instalkę po raz drugi…
 • Wyjęta została niefabryczna karta graficzna
 • Wielokrotnie resetowałem NVRAM w OF, co"powinno rozwiązać większość problemów z bootowaniem"
 • Skonfigurowalem jako master dysk PATA ktory usilowalem zabootowac, co tutoriale od Hackintoshow wskazywaly jako najbardziej prawdopodobny powod. Bez zmian.
 • NEW: Usiłowałem zabootować Lubuntu (wersja dla PPC) poprzez USB. Sam bootloader się uruchamia, i niby zaczyna odpalać system bez żadnych błędów, po czym zamiast przejść do systemu wracam do OF, który wydaje się informować mnie, iż “System się odpalił”…:

Aktualne zmagania: Uruchomić jakiekolwiek distro (lub BSD) w celu diagnostyki.

TODO

 • Szukać rozwiązań w doku/tutorialach OpenFirmware
 • Zrobić research wspomnianego błędu, może nawet artykuły o Hackintoshach przynajmniej wskażą kierunek (Na Hackintoshach problem często wynika z tego, że dysk który usiłujemy zabootować nie jest skonfigurowany jako Master, co testowałem też tutaj, ale widać, że jest to problem tylko Hackintoshów, a nie oryginalnych Maków)
 • AKTUALNE: Spróbować zabootować jakieś distro kompatybilne z PPC w celu diagnostyki dysków, i może czegoś jeszcze (Lubuntu nie poszło, obecnie próbuję po kolei różne distro dla PPC
 • Ewentualnie spróbować zamontować jeden z dysków z OS X przez FireWire w celu diagnostyki (może sugerowany reblessing dysków?)
 • Można też spróbować zainstalować OS X 10.4 na ten czysty dysk poprzez network boot, i zobaczyć, czy dalej będzie jęczeć.

Addendum: Przydatne linki (incoming)

Root device

OpenFirmware

Ogólny troubleshooting

Linux on PPC

projects/fabermac.txt · Last modified: 2019/06/14 09:42 by faber