User Tools

Site Tools


projects:fabermac

Power Mac G4

Czyli dokumentacja przeciągających się zmagań fabera z prawie 20-letnim PowerPC.

Założyłem tę stronę na wiki w celu lepszej organizacji pracy i ułatwienia innym ewentualnego serwowania protipów, gdyż powoli kończą mi się pomysły co dalej. Wszelkie przebłyski geniuszu można przesyłać pocztą.

Po co?

Generalna fascynacja złomem i retrocomputingiem. Załączony OS X 10.4 ma compatibility layer z Mac OS 9.2.2, co pozwala na surfowanie po Web 0.5. Do tego zwykła ciekawość “co się zsypało?”

Diagnoza

Włącza się, udaje się załadować OpenFirmware, czyli BIOS dla komputerów PowerPC. Problem polega na tym, że sam OS X bootuje średnio tak raz na 20 prób, a ostatnio w ogóle. Mac wykrywa obydwa dyski, oraz partycje OS X na nich. Po wypaleniu przeze mnie instalki OS X 10.4 na DVD (opisany jako wersja właśnie dla PPC) problem powtarza się: Wykrywa płytę w stacji jako dysk instalacyjny OS X. Instalacja *raz* uruchomiła się z płyty podczas testu. Później płyta już nie bootuje na tej samej zasadzie co dyski.

Moje podejrzenie pierwotnie padło na jakiś problem z obydwoma HDD (nie są to SATA, tylko UATA/PATA btw.) Jeżeli jednak ten sam problem ma stacja dysków, a także są problemy z zabootowaniem Linuksów poprzez USB, to jednak jakiś problem z konfiguracją OF lub wewnątrz samego Maka.

Verbose mode podczas bootowania zarówno z HDD jak i instalki CD OS X 10.4 wyrzuca błąd:

still waiting for root device 

90% wyników podczas guglowania błędu to artykuły i filmy dotyczące Hackintoshów, co jest średnio pomocne, mając do czynienia z oryginalnym hardware i OF zamiast PC-towego BIOSa. Sam błąd sugeruje jakiś problem z komunikacją z dyskiem. Same dyski, płyta oraz partycje na nich są poprawnie wykrywane, a nawet da się przeglądać ich foldery poprzez OF. Problem dotyczy więc nie samego wykrywania, ale raczej komunikacji.

Dopiero po pewnym czasie pracy z pzx'em zwróciliśmy uwagę na wcześniejsze komunikaty - problemy z załadowaniem sterowników - głównie odpowiedzialnych za audio - ale też i jednego, który może być powodem naszych problemów:

Extension “com.apple.driver.KeyLargoATA” has no kernel dependency.

Szukaliśmy informacji o tym sterowniku, ale jakoś nikt nie kwapił się z doprecyzowaniem za co jest odpowiedzialny. Strzępek informacji, do którego w końcu się dobiliśmy sugeruje, że jest on odpowiedzialny za kontrolery dysków (podobno są 2) znajdujące się na mostku południowym. To mogłoby tłumaczyć problemy z komunikacją z dyskami.

W końcu dotarłem do kodu źródłowego, który definiuje ten sterownik jako pochodny od IOATAController, który jak widać jest dokładnie tym, jak w nazwie.

Poczynione czynności

  • Mac został rozczłonkowany, po czym złożony ponownie w poszukiwaniu oczywistych uszkodzeń
  • Taśma ATA została wymieniona na “taką, która na pewno działa”
  • Na DVD jest wypalona wspomniana instalka OS X 10.4, która RAZ się uruchomiła
  • Zamontowany został nowy, rzekomo działający dysk UATA (dzięki cfk!) na który ewentualnie przeinstalowałbym OS X - jeżeli tylko odpalę instalkę po raz drugi…
  • Wyjęta została niefabryczna karta graficzna
  • Wielokrotnie resetowałem NVRAM w OF, co"powinno rozwiązać większość problemów z bootowaniem"
  • Skonfigurowalem jako master dysk PATA ktory usilowalem zabootowac, co tutoriale od Hackintoshow wskazywaly jako najbardziej prawdopodobny powod. Bez zmian.

Bootowanie Linuksów

Usiłowałem zabootować Lubuntu (wersja dla PPC) poprzez USB. Sam bootloader się uruchamia, i niby zaczyna odpalać system bez żadnych błędów, po czym zamiast przejść do systemu wracam do OF, który wydaje się informować mnie, iż “System się odpalił”…

Próbowałem później tego samego z diagnostycznym distro SystemRescueCD. Nie wywaliło mnie z powrotem do OF, ale też nie dało się go uruchomić. OF natomiast narzekał, że oczekuje innego rodzaju partycji:

WARNING: Bootstrap partition type is wrong: “Apple_HFS” type should be: “Apple_Bootstrap”

Ten błąd pojawił się na bugtrackerze Debiana, gdzie uznano go za kosmetyczny bo mimo tego jakoś odpalili system z netboota. Zwięzłe info o obydwu rodzajach partycji można znaleźć tutaj.

TODO

  • AKTUALNE: Zidentyfikować model kontrolera dysków, i spróbować od początku wgrać potencjalnie wadliwy sterownik poprzez OF. Ewentualnie pogrzebać w mostku południowym i sprawdzić, czy coś nie poszło w nim fizycznie.
  • Dowiedzieć się coś więcej o sterowniku KeyLargoATA i błędzie z nim związanym.
  • Spróbować zabootować jakiegoś MacOSa czy jakiekolwiek distro poprzez netboot, może zadziała tam, gdzie dysk, płyta i USB nie jeżdżą. Można jak najbardziej, jeszcze jak.

Addendum: Przydatne linki (incoming)

Root device

OpenFirmware

Ogólny troubleshooting

Linux on PPC

Dyski & Sterowniki/Kontrolery od nich

Lo and behold!

projects/fabermac.txt · Last modified: 2019/07/05 11:19 by faber