Site Tools


Intro

Software

Ustawienia software

Key Value Description
mainboard *-M2 Ważne, inaczej reszta ustawień działa dziwnie
PageSizeX 378
PageSizeY 309 krokowiec w prawym dolnym rogu znajduje się w przestrzeni roboczej :u

Also tryb zgodności z Windows XP SP3 ustawiony dla CorelLaser powoduje niebieski ekran przy zaznaczaniu rzeczy. Wyłączenie pomaga.

Ustawienia dla materiałów

NOWE DLA ZASILACZA 100W/TUBY 60W

NIGDY NIE USTAWIAJ MOCY WIĘKSZEJ NIŻ 42

Materiał Operacja Prędkość Moc lasera Komentarz
plexi 3mm wycinanie 8 4 27 36 ładnie wycina tuba już zmęczona jest
folia MYLAR 0.125mm wycinanie 5 10 folia nie pali się ani nie węgli, przy dobrej ostrości (10mm podłoża) juz praktycznie nadaje się do szablonów SMD
pozytywna sklejka wycinanie 18 21 tnie, jest fajnie wtedy
pozytywna sklejka raster engraving (K40 Whisperer) 200 12 całkiem ok, i guess, zaczyna minimalnie gubić kroki (scanline step 0.004in)
Materiał Nie ciąć!
HIPS 3mm - - Śmierdzi, trochę dusi, brzydkie krawędzie, raczej pls donut cut.
ABS - - Absolutnie nigdy nie ciąć. Zabija lasery i hakerów.
PVC - - jw.
Sklejka 3mm (engraving) - - poniżej 9.8 nic się nie engravuje, przy wyższych mocach/prędkościach widać “stopnie” na osi w której skanuje laser http://i.imgur.com/V5Qhzy2.jpg - preferowana opcja wyżej (best engraving method)

różne techniki

engraving drobnego tekstu na szybko

Jeśli engravujesz drobny tekst (≤ 12 pt czy nawet trochę większy) na laserze, to możesz nie robić “simulated fill” i po prostu pojechać laserem po krawędziach. Efekt jest porównywalny, a robi się szybciej.

engraving dwustronny

Można dość precyzyjnie wypalić coś po drugiej stronie. Można to zrobić nawet na oko, ustawiając punkt odniesienia na środek (“Refer: Center” w różowo-niebieskim okienku) i celując trąbą w środek elementu. Innym pomysłem jest wzięcie czystej, śmieciowej formatki, przytwierdzenie jej na brzegach do kraty, a następnie wycięcie kształtu elementu, prawdopodobnie odwróconego. Jeśli nie chce Ci się bawić formatką, można zrobić sobie jig z magnesów, korzystając być może również z krawędzi kraty. W tym ostatnim przypadku trzeba sprawdzić, czy krata leży prosto względem ramy lasera (która jest w przybliżeniu równoległa do łożysk), a nie stołu.

Co nie działa: nie działa imadło, które jest wbudowane w stół pod kratą, bo cały stół jest krzywy.

FAQ

lel wycina mi poprzedni projekt

Wyczyść kolejke, gdzieś w menubarze w przypadku Chińskiego Softu™, albo ikonką w trayu w corelu

Wycina mi dwukrotnie ścieżki

Zmniejsz szerokosć linii ~znacznie~ (0,001mm działa) albo wypełnij cały kontur kolorem (update: na nowym komputerze jakoś działa dobrze bez zmniejszania grubości linii w przypadku exportów PDF z Solvespace)

"Nieokreślony błąd" przy wybieraniu "Cutting / Engraving" na chinatoolbarze

Upewnij się że SVG który załadowałeś jest czystym SVG a nie Inkscapowym, a następnie porozgrupowuj wszystko, usuwając “Locked SVG Data” w “Object Manager”. (*a w ogóle, to najlepiej żebyś korzystał z PostScriptu…*)

Jak zrobić jednocześnie engraving i cutting?

Wydziel części do cięcia i grawerunku na oddzielne warstwy. Dodaj “punkt zaczepienia” na kolejnej warstwie w formie kwadratu 3x3mm w lewym górnym rogu elementu który chcesz wykonać. Następnie w “Object manager” odznacz widoczność/wydruk warstwy do cięcia, włącz engraving. Po zakończeniu grawerunku włącz widoczność/wydruk warstwy do cięcia i wyłącz tą od grawerunku. Efekt taki jak tutaj: (clickety click)

Krawędzie ciętej pleksy są postrzępione/przyciemnione

Nie używaj domyślnego blaszanego podłoża. Wyjmij je i połóż plexi na jakich innych dystansach najlepiej tak by wszystkie krawędzie cięcia wisiały w powietrzu. Grubość domyślnego podłoża 20 mm.

Z lasera dobywa się dziwny pisk

Po włączeniu laser powinien wydobyć cztery sekundowe piski. Oznacza to że System Wykrywania Chłodzenia™ poprawnie się uruchomił. Jeżeli laser dalej wydaje dźwięki (półsekundowe piski lub ciągły pisk) oznacza to że chłodzenie nie działa poprawnie.

Z tyłu lasera wylała się woda, i teraz boli mnie brzuch

W przypadku wycieku chłodziwa należy wyłączyć laser i unikać kontaktu z cieczą. Jest to woda destylowana☠ z dodatkiem glikolu etylenowego☠.

Mam tekst narysowany czcionką, której nie ma w chińskim corelu, więc mi podmienia na Arial

Koncepcyjnie najłatwiejszą rzeczą jest konwersja Ghostscriptem PDF → PS → PDF, gubiąc po drodze czcionki. Działa to:

gs -sDEVICE=pswrite -dNOCACHE -sOutputFile=- -q -dbatch -dNOPAUSE -dQUIET "$INFILE" -c quit | ps2pdf - "$OUTFILE"

https://tex.stackexchange.com/questions/27327/how-to-convert-text-in-a-pdf-file-from-fonts-text-to-outlines/75335#75335

Hacking

  1. klucz sprzętowy nie jest potrzebny do sterowania laserem

Ciekawe materiały

projects/lasercutter.txt · Last modified: 2019/02/21 20:14 by emeryth