User Tools

Site Tools


faq

FAQ

Czym właściwie jest “kultura hackerska”?

Niestety nie istnieje kompletna i wyczerpująca definicja “kultury hackerskiej”. Nie wszyscy są nawet przekonani, że jest sens wciskać ją w jakiekolwiek ramy. Z drugiej strony napisano na jej temat wiele (głównie po angielsku). Oto dokumenty warte przejrzenia:

Można w uproszczeniu powiedzieć, że kultura hackerska opiera się na kilku zasadach i postawach uznawanych za ważne przez każdego hakera:

  1. Pobudzaj swoją ciekawość, wciąż szukaj nowych problemów do rozwiązania i rozwijaj swoje umiejętności.
  2. Zrób zamiast mówić.
  3. Bądź jak najbardziej niezależny w tym, co myślisz i tworzysz.
  4. Walcz o swoją wolność i szanuj wolność innych.
  5. Dziel się wiedzą, gdyż kreatywność jest cenna i nie może być marnowana.

Jeżeli są Ci one bliskie, zapraszamy do nas!


Żyjecie? COVID was zjadł? Wasz Facebook jest martwy...

Tak, żyjemy, dalej w tym samym miejscu, dalej nikomu się nie chce aktualizować socjalek.

Jeśli nie wierzysz na słowo, wejdź na IRCa/Matrix :).


Dlaczego nie urządzić Hackerspace'u na uczelni/wydziale?

Nie wszyscy z nas są studentami a prawie nikt nie pozostaje nim przez całe życie.

Chociaż uczelnia jest w stanie tanio (lub nawet za darmo) udostępnić pomieszczenie dla potrzeb hackerspace obawiamy się, że takie rozwiązanie zbytnio uzależniłoby nas od zawirowań uczelnianej polityki.

Innymi słowy, moglibyśmy pewnego dnia stracić możliwość korzystania z pomieszczenia uczelni i grupa mogłaby się szybko rozpaść. Czysto komercyjny związek pomiędzy społecznością hackerspace a właścicielem miejsca daje szansę na niezależność i trwałość naszej inicjatywy. Dodatkowo świadomość, że rachunki są w całości opłacane z naszych pieniędzy będzie bodźcem dla większego zaangażowania w sprawne funkcjonowanie Hackerspace.


Czy robicie coś więcej niż tylko siedzenie przy laptopach i piwie?

Inicjatywa stworzenia hackerspace narodziła się właśnie z chęci zamiany snutych przy piwie planów zawładnięcia światem na coś konkretnego. Chcemy gromadzić “masę krytyczną” ludzi o różnym poziomie umiejętności i zakresie wiedzy, dzięki której każdy znajdzie motywację do działania, inspirację i wsparcie.

Uważamy, że utrzymywanie "trzeciego miejsca" (poza domem i pracą) jest dobrym sposobem, aby “ruszyć tyłki” i realizować nasze wymarzone projekty.

A, no i: mamy całą masę sprzętu i infrastruktury, więc coś jednak się dzieje więcej :).


Nie znam się na elektronice ani programowaniu. Co znajdę dla siebie w Hackerspace?

Możesz na przykład nauczyć się elektroniki i programowania :). Jesteśmy otwarci na każdego, komu bliskie są założenia i duch hackerskiej kultury, i w zamian dostarczamy społeczność ludzi zaintersowanych wszystkim, co się tylko da.

Popatrz na to w ten sposób - my też chętnie nauczymy się wiele od Ciebie! Jeśli masz jakąś pasję, zainteresowania - będziesz się czuć jak w domu, nieważne czy interesujesz się programowaniem czy nawigacją morską czy haftem czy obróbką drewna czy podwodnym tkactwem koszy wiklinowych. Zawsze znajdzie się ktoś kto będzie zainteresowany tym, co robisz.


Po co wynajmować lokal - czy nie lepiej po prostu założyć jakieś wiki, grupę na facebooku, listę mailingową, itp.?

Cyberprzestrzeń jest przydatna, ale nie jest idealna z kilku powodów. Po pierwsze, nie każdy pomysł można zrealizować wyłącznie za pomocą komputera i klawiatury. Dodatkowo, mieszkania są małe, nie każdy dysponuje garażem bądź innym miejscem na urządzenie sobie warsztatu. Po drugie, nic tak nie pobudza współpracy jak burza mózgów “w realu”. Po trzecie, hackerspace umożliwia dzielenie się sprzętem, narzędziami oraz częściami z korzyścią dla wszystkich członków.


Czy możliwe jest wykorzystywanie infrastruktury Hackerspace do działań komercyjnych?

Tak, z sensownym umiarem.

Jeśli jesteś członkiem Hackerspace'a to w ramach comiesięcznego haraczu składki masz wstęp do Hackerspace'u i możesz robić tam, co Ci się żywnie podoba, o ile podoba się to również regulaminowi. Pamiętaj, że cokolwiek robisz nie ma wyższego priorytetu nad tym, co robią inni.

Jeśli jednak spodziewasz się, że w zamian za składkę członkowską otrzymasz w pełni wyposażony warsztat, coworking z własnym biurkiem i masę ludzie gotowych pracować za darmo: możesz się rozczarować.


Czy mogę wspierać Hackerspace nie będąc jednocześnie jego członkiem?

Oczywiście. Poprzez wpłacanie darowizn na konto Stowarzyszenia Warszawski Hackerspace możesz wspierać ogólną działalność hackerspace lub konkretnych projektów. O szczegóły projektów, które mogą wymagać takiej pomocy zapytaj na liście. Informacje do przelewu na stronie finansów.


Pracuję obecnie w firmie zajmującej się elektroniką, mam tam warsztat, oscyloskopy, stację lutowniczą etc. Czy potrzebny mi jeszcze hackerspace?

Hackerspace to więcej niż lokal i narzędzia. Naszym celem nie jest zastąpić dobrze funkcjonujący warsztat w biurze czy w domu (nic nigdy nie zastąpi indwydidualnie zaprojektowanego i zarządzanego warsztatu!), tylko zbudować przestrzeń gdzie masz zarówno sprzęt jak i ludzi, z zupełnie inną dynamiką interakcji.


Czy Hackerspace jest przyjazny osobom LGBT?

Tak.

faq.txt · Last modified: 2023/11/02 16:02 by philbob

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki