Site Tools


FAQ

Czym właściwie jest “kultura hackerska”?

Niestety nie istnieje kompletna i wyczerpująca definicja “kultury hackerskiej”. Nie wszyscy są nawet przekonani, że jest sens wciskać ją w jakiekolwiek ramy. Z drugiej strony napisano na jej temat wiele (głównie po angielsku). Oto dokumenty warte przejrzenia:

Można w uproszczeniu powiedzieć, że kultura hackerska opiera się na kilku zasadach i postawach uznawanych za ważne przez każdego hakera:

  1. Pobudzaj swoją ciekawość, wciąż szukaj nowych problemów do rozwiązania i rozwijaj swoje umiejętności.
  2. Zrób zamiast mówić.
  3. Bądź jak najbardziej niezależny w tym, co myślisz i tworzysz.
  4. Walcz o swoją wolność i szanuj wolność innych.
  5. Dziel się wiedzą, gdyż kreatywność jest cenna i nie może być marnowana.

Jeżeli są Ci one bliskie, zapraszamy do nas!


Dlaczego nie urządzić hackerspace na uczelni/wydziale ?

Nie wszyscy z nas są studentami a prawie nikt :) nie pozostaje nim przez całe życie. Chociaż uczelnia jest w stanie tanio (lub nawet za darmo) udostępnić pomieszczenie dla potrzeb hackerspace obawiamy się, że takie rozwiązanie zbytnio uzależniłoby nas od zawirowań uczelnianej polityki. Innymi słowy, moglibyśmy pewnego dnia stracić możliwość korzystania z pomieszczenia uczelni i grupa mogłaby się szybko rozpaść. Czysto komercyjny związek pomiędzy społecznością hackerspace a właścicielem miejsca daje szansę na niezależność i trwałość naszej inicjatywy. Dodatkowo świadomość, że rachunki są w całości opłacane z naszych pieniędzy będzie bodźcem dla większego zaangażowania w sprawne funkcjonowanie hackerspace.


Czy nie skończy się to po prostu na przesiadywaniu i piciu piwa ?

Inicjatywa stworzenia hackerspace narodziła się właśnie z chęci zamiany snutych przy piwie planów zawładnięcia światem na coś konkretnego. Zamierzamy zgromadzić “masę krytyczną” ludzi o różnym poziomie umiejętności i zakresie wiedzy, dzięki której każdy znajdzie motywację do działania, inspirację i wsparcie. Uważamy, że powstanie “trzeciego miejsca” (poza domem i pracą) będzie dobrą okazją, aby “ruszyć tyłki” i zacząć realizować nasze wymarzone projekty.

Apropos, oficjalnym drinkiem naszego hackerspace prawdopodobnie stanie się Club Mate. coś z alkoholem :)


Nie znam się na elektronice ani programowaniu. Co znajdę dla siebie w hackerspace ?

Możesz na przykład nauczyć się elektroniki i programowania :). Jesteśmy otwarci na każdego, komu bliskie są założenia i duch hackerskiej kultury. Popatrz na to w ten sposób - my też możemy się wiele nauczyć od Ciebie :)


Po co wynajmować lokal - czy nie lepiej po prostu założyć jakieś wiki, grupę na facebooku, listę mailingową, itp. ?

Cyberprzestrzeń jest przydatna, ale nie jest idealna z kilku powodów. Po pierwsze, nie każdy pomysł można zrealizować wyłącznie za pomocą komputera i klawiatury. Dodatkowo, mieszkania są małe, nie każdy dysponuje garażem bądź innym miejscem na urządzenie sobie warsztatu. Po drugie, nic tak nie pobudza współpracy jak burza mózgów “w realu”. Po trzecie, hackerspace umożliwia dzielenie się sprzętem, narzędziami oraz częściami z korzyścią dla wszystkich członków.


Czy możliwe będzie wykorzystywanie infrastruktury hackerspace do działań komercyjnych ?

Tak. Jeśli jesteś członkiem hackerspace'a to w ramach comiesięcznego haraczu składki masz wstęp do hackerspace'a i możesz robić tam, co Ci się żywnie podoba, o ile podoba się to również regulaminowi.

Czy mogę wspierać hackerspace nie będąc jednocześnie jego członkiem?

Oczywiście. Poprzez wpłacanie darowizn na konto Stowarzyszenia Warszawski Hackerspace możesz wspierać ogólną działalność hackerspace lub konkretnych projektów. O szczegóły projektów, które mogą wymagać takiej pomocy zapytaj na liście. Informacje do przelewu na stronie finansów.


Pracuję obecnie w firmie zajmującej się elektroniką, mam tam warsztat, oscyloskopy, stację lutowniczą etc. Czy potrzebny mi jeszcze hackerspace ?

Nie zapominaj, że hackerspace to nie tylko przedmioty, ale także ludzie i klimat, który wspólnie tworzymy.


faq.txt · Last modified: 2017/10/24 17:31 by mpts