User Tools

Site Tools


infra:tools:lasercutter:materials

Laser: materiałoznawstwo

Na laserze można ciąć jedynie odpowiednie do tego materiały. Nigdy, absolutnie nigdy nie należy wkładać losowego materiału do lasera przed sprawdzeniem czym on właściwie jest, ponieważ możesz zabić laser oraz płuca/wątroby współhakerów.

Podstawowym testem zdatności materiału do cięcia jest test wody. Jeśli kawałek materiału wypływa na powierzchnię wody (należy pamiętać również o napięciu powierzchniowym…) prawdopodobnie nie umrzesz zbyt szybko od jego cięcia, ale również niekoniecznie oznacza że będzie to materiał przyjemny w obróbce (np. podobno HDPE lubi się topić). Możesz też spróbować natopić trochę na miedziany drut i wsadzić w płomień: jeśli płomień będzie zielony, to uwalnia chlor i będzie trujący.

Od czego zacząć

Dopiero zaczynasz laserować i nie wiesz, jaki materiał wybrać? Spróbuj czegoś stąd:

Sklejka liściasta

Sklejka jest podstawowym materiałem używanym przy naszym laserze. Grubość materiału nie powinna przekraczać 5mm (do cięcia oczywiście; do grawerowania może być dowolnie gruba, żeby tylko się zmieściła na stole). Sklejka wodoodporna (posiadająca wyraźne czarne warstwy kleju) jest nieodpowiednia do cięcia na laserze, ponieważ wymaga bardzo dużej mocy i pozostawia bardzo zwęglone krawędzie.

Zła sklejka:

Zła sklejka

Próba cięcia złej sklejki:

Próba cięcia złej sklejki

Pozytywna sklejka:

Pozytywna sklejka

Tektura, papier

Tekturę oraz papier można spokojnie ciąć na laserze. Trzeba używać względnie wysokiego posuwu, ponieważ materiał lubi się zacząć lekko palić.

PMMA

Inne nazwy tego samego materiału: akryl, szkło akrylowe, pleksiglas, pleksa (wszystko to samo). Na laserze zwykle używa się wersji “XT”, czyli ekstrudowanej.

Przeważnie się nadaje, ale nie każdy plexiglas tnie się wygodnie na laserze. Dobre wyniki mieliśmy do tej pory z materiałem Artcop AS PMMA XT BB,(Tylko w tym sklepie nie ma dostawy i trzeba jechać odebrać osobiście kawałek od centrum) dostępne na Alledrogo oraz z PMMA XT od tuplexa. Konfiguracja dostępna jest na wiki.

PET

Robiliśmy z tego przyłbice. Przy cięciu śmierdzi jak na cmentarzu, bo tam się kopcą znicze zrobione właśnie z PET.

Nie należy pomylić, z ABS, który na oko wygląda tak samo, ale jest trujący.

Materiały nie nadające się, ale mogą wejść w rękę

PVC

Trujący. Wygląda tak samo jak PET, ale tonie w wodzie.

ABS

Trujący.

infra/tools/lasercutter/materials.txt · Last modified: 2022/02/02 20:52 by pozytywny

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki