User Tools

Site Tools


infra:tools:lasercutter:materials

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revisionPrevious revision
Next revision
Previous revision
infra:tools:lasercutter:materials [2020/06/17 18:49] – ilustracje do sklejki wojuinfra:tools:lasercutter:materials [2022/02/02 20:52] (current) – [PMMA] pozytywny
Line 3: Line 3:
 Na laserze można ciąć jedynie odpowiednie do tego materiały. Nigdy, absolutnie nigdy nie należy wkładać losowego materiału do lasera przed sprawdzeniem czym on właściwie jest, ponieważ możesz zabić laser oraz płuca/wątroby współhakerów. Na laserze można ciąć jedynie odpowiednie do tego materiały. Nigdy, absolutnie nigdy nie należy wkładać losowego materiału do lasera przed sprawdzeniem czym on właściwie jest, ponieważ możesz zabić laser oraz płuca/wątroby współhakerów.
  
-===== Przegląd materiałów nadających się do laserowania =====+  * https://atxhs.org/wiki/Laser_Cutter_Materials 
 +  * [[https://wiki.hackerspace.pl/_media/projects:polymer_identification.pdf|Polymer Identification]] 
 +  * https://vimeo.com/1615418
  
-==== Sklejka ====+Podstawowym testem zdatności materiału do cięcia jest test wody. Jeśli kawałek materiału wypływa na powierzchnię wody (należy pamiętać również o napięciu powierzchniowym...) prawdopodobnie nie umrzesz zbyt szybko od jego cięcia, ale również niekoniecznie oznacza że będzie to materiał przyjemny w obróbce (np. podobno HDPE lubi się topić). Możesz też spróbować natopić trochę na miedziany drut i wsadzić w płomień: jeśli płomień będzie zielony, to uwalnia chlor i będzie trujący.
  
  
-Sklejka jest podstawowym materiałem używanym przy naszym laserze. Grubość materiału nie powinna przekraczać 5mm. Sklejka wodoodporna (posiadająca wyraźne czarne warstwy kleju) jest **nieodpowiednia do cięcia na laserze**, ponieważ wymaga bardzo dużej mocy i pozostawia bardzo zwęglone krawędzie.+===== Od czego zacząć ===== 
 + 
 +Dopiero zaczynasz laserować i nie wiesz, jaki materiał wybrać? Spróbuj czegoś stąd: 
 + 
 +==== Sklejka liściasta ==== 
 + 
 +Sklejka jest podstawowym materiałem używanym przy naszym laserze. Grubość materiału nie powinna przekraczać 5mm (do cięcia oczywiście; do grawerowania może być dowolnie gruba, żeby tylko się zmieściła na stole). Sklejka wodoodporna (posiadająca wyraźne czarne warstwy kleju) jest **nieodpowiednia do cięcia na laserze**, ponieważ wymaga bardzo dużej mocy i pozostawia bardzo zwęglone krawędzie.
  
 Zła sklejka: Zła sklejka:
Line 23: Line 31:
  
 ==== Tektura, papier ==== ==== Tektura, papier ====
 +
 Tekturę oraz papier można spokojnie ciąć na laserze. Trzeba używać względnie wysokiego posuwu, ponieważ materiał lubi się zacząć lekko palić. Tekturę oraz papier można spokojnie ciąć na laserze. Trzeba używać względnie wysokiego posuwu, ponieważ materiał lubi się zacząć lekko palić.
  
Line 30: Line 39:
 Na laserze zwykle używa się wersji "XT", czyli ekstrudowanej. Na laserze zwykle używa się wersji "XT", czyli ekstrudowanej.
  
-Przeważnie się nadaje, ale nie każdy plexiglas tnie się wygodnie na laserze. Dobre wyniki mieliśmy do tej pory z materiałem Artcop AS PMMA XT BB, dostępne na Alledrogo oraz z PMMA XT od tuplexa. Konfiguracja dostępna jest na wiki.+Przeważnie się nadaje, ale nie każdy plexiglas tnie się wygodnie na laserze. Dobre wyniki mieliśmy do tej pory z materiałem Artcop AS PMMA XT BB,(Tylko w tym sklepie nie ma dostawy i trzeba jechać odebrać osobiście kawałek od centrum) dostępne na Alledrogo oraz z PMMA XT od tuplexa. Konfiguracja dostępna jest na wiki.
  
  
Line 39: Line 48:
 Nie należy pomylić, z [[#ABS]], który na oko wygląda tak samo, ale jest trujący. Nie należy pomylić, z [[#ABS]], który na oko wygląda tak samo, ale jest trujący.
  
-==== Inne ==== 
- 
-[[https://wiki.hackerspace.pl/_media/projects:polymer_identification.pdf|Polymer Identification]] 
- 
-Podstawowym testem zdatności materiału do cięcia jest test wody. Jeśli kawałek materiału wypływa na powierzchnię wody (należy pamiętać również o napięciu powierzchniowym...) prawdopodobnie nie umrzesz zbyt szybko od jego cięcia, ale również niekoniecznie oznacza że będzie to materiał przyjemny w obróbce (np. podobno HDPE lubi się topić). 
  
  
infra/tools/lasercutter/materials.txt · Last modified: 2022/02/02 20:52 by pozytywny

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki