User Tools

Site Tools


projects:pechakucha

Co to?

W marcu odbędzie się kolejna edycja eventu zwanego Pecha Kucha. WTF? Tak oto rzecze król Wikilian:

Pecha Kucha to rodzaj prezentacji multimedialnej składającej się z 20 slajdów pokazywanych po 20 sekund każdy, czyli trwającej 6 minut 40 sekund. Taki charakter prezentacji ma zapewnić jej dynamikę, żywość, a relatywnie krótki czas trwania - skupienie i uwagę. Pytania i dyskusja wstrzymywane są do zakończenia pokazu. Wymyślona przez Astrid Klein i Marka Dythama w 2003 na potrzeby spotkań o architekturze organizowanych przez nich w Tokio. Pierwotnie przeznaczona do prezentowania projektów z dziedzin kreatywnych, np. sztuki, mody, architektury. Nazwa jest japońskim określeniem dźwięków rozmowy.

Dlaczego?

W ramach promocji hackerspace'a i przyciągnięcia do nas kreatywnych umysłów na ostatnich dwóch spotkaniach postanowiliśmy, że powinniśmy wziąć udział w tym evencie.

Linki

Strona warszawskiego eventu: http://www.pechakuchawarsaw.pl/

Przykładowe prezentacje: http://www.pecha-kucha.org/presentations/

Nasze slajdy

PechaKucha. UWAGA: slajdy w JPG - http://geek.pl/pechakucha/ Notatki w PDF: geek.pl/pechakucha/notes.pdf

Czesc dot. projektow w zasadzie byla improwizowana - gadalem o nich tyle, ile czas pozwalal.

Wersja robocza

#1. HACKER GLIDER / plakat HSPACE Witam serdecznie. Nazywam się Łukasz Anwajler i jak każdy z Was uwielbiam tworzyć.

Opowiem Wam o pomyśle z którym zetknąłem się pod koniec zeszłego roku. Ten pomysł to makerspace - wspólna przestrzeń w której możemy realizować twórcze przesięwzięcia.

#2. http://www.flickr.com/photos/jamison/3957278735/

Każdy człowiek jest twórcą. Niezależnie od tego czym dokładnie się zajmujemy - każdy z nas lubi tworzyć, działać, bawić się rzeczami, cenimy sobie kreatywność.

#3. http://www.flickr.com/photos/lululemonathletica/5197327623/sizes/l/in/photostream/

Inspiracja jest istotnym czynnikiem w życiu każdego twórcy. W naszej przestrzeni spotyka się wielu ciekawych, otwartych i niezależnych twórców, którzy inspirują się nawzajem, co prowadzi do powstania wielu nowatorskich pomysłów.

#4. http://www.flickr.com/photos/terence_s_jones/5212884048/

Co więcej, mejkerspejs umożliwia wprowadzanie tych pomysłów w życie. Ludzie którzy spotykają się w naszej grupie posiadają różne umiejętności i są skłonni sobie nawzajem pomagać.

#5. http://www.flickr.com/photos/techhub/5412793043/

Makespace to fizyczne miejsce, w którym to wszystko jest możliwe. To miejsce spotkań, rozmów i lokalizacja wielu wydarzeń, ale także warsztat pracy, w którym można dłubać przy swoich projektami.

#6. http://www.flickr.com/photos/onbangladesh/90111715/

Całość działa sprawnie dzięki wyznawanym przez nas wartościom, wywodzącym się z kultury hackerskiej. Te wartości to: otwartość, niezależność i dzielenie się.

#7. http://hackerspaces.org/wiki/List_of_Hacker_Spaces

Utopia? Nie - to działa! Mapka hackerspace'ów, zdjęcie z cbase. Przedstawiony na slajdzie berliński c-base skupia okołu 300 osób, jest siedzibą grupy Wikipedystów, organizuje Dzień Dziecka gdzie propaguje oprogramowanie CAD oraz robotykę wśród dzieci, jest także siedzibą wielu wydarzeń kulturalnych.

#8. /Foto z FB z ostatniego spotkania/ W warszawie też istnieje społecznośc, która chce stworzyć warszawski mejkerspejs. Członkowie hackerspace'u rozpoczęli i - mimo braku fizycznego miejsca - realizują już wspólne projekty.

#9. /http://hackerspace.pl/blog/wp-content/uploads/2011/02/hackerspace_03012011-007.jpg/ Keyer: zastanawiacie się co to jest? To jest klawiatura. :-)

Fascynacja futurystycznymi filmami i chęć tworzenia nowych narzędzi do pracy doprowadziła do powstania projektu Keyer, czyli klawiatury akordowej. Wygodna, ergonomiczna klawiatura, która jest zawsze dostępna, niezależnie od tego czy jesteśmy w domu czy jedziemy tramwajem wydaje się być ciekawą koncepcją do sprawdzenia w boju. No i pomyślcie o sloganie: “cokolwiek robisz, Twoja druga ręka jest zawsze do dyspozycji”.

#10. /http://www.flickr.com/photos/ralree/4613432242/ Jeden z projektów, którymi się zajmujemy to zainicjowany przez Fundację Nowoczesna Polska i realizowany obecnie przez członków makerspace'a prototyp skanera do książek. Wymagania jakie sobie wyznaczyliśmy to koszt poniżej tysiąca złotych oraz mobilność. Podstawa wykonana jest z ruchomych drewnianych elementów, obraz przechwytują dwa aparaty fotograficzne.

#11. /http://www.flickr.com/photos/laihiu/4041763307// OLPC Zaczęliśmy bawić się niedawno sprzętem udostępnionym w ramach projektu One Laptop Per Child. W tej chwili poszukujemy strategii edukacyjnej, której można by użyć do wykorzystania sprzętu w polskich warunkach. Koszt jednego laptopa to 150$ dolarów, cechuje go wysoka mobilność, zdecentralizowana komunikacja oraz odporność na zalanie i upadki.

#12. /Mam fote od Xirdala/ Dzięki życzliwości jednego z członków, makerspace ma dostęp do drukarki 3D, tzw. makerbota. Urządzenie pozwala drukować dowolne trójwymiarowe kształty, które zawierają się w przestrzeni 10x10x13cm. Wyobraźcie sobie możliwość stworzenia dowolnego przedmiotu mieszczącego się w podanym rozmiarze… Lubimy to.

#13. /http://hackerspace.pl/wiki/lib/exe/detail.php?id=projects%3Afollow-the-line&media=projects:follow_foto_0134.jpg/ 5 marca makerspace wystawił swojego robota do zawodów Follow The Line. Urządzenie miało za zadanie samobieżnie przejechać trasę zaznaczoną czarnym kolorem na białej nawierzchni. Ekipa makerspace'a zajęła 13 miejsce na kilkadziesiąt wystęujących zespołów. Za rok wrócimy, żeby znów powalczyć z konstruktorami z całej Polski.

#14. /http://www.flickr.com/photos/jamieprout/5030544908//

To oczywiście nie wszystkie nasze projekty. Na każdym spotkaniu powstają nowe pomysły i zaczyna się ich realizacja. Jeżeli chcecie do nas dołączyć, zapraszamy w czwartki wieczorem.

#15. /http://www.flickr.com/photos/soldiersmediacenter/3196882238//

Makerspace utrzymuje się z dobrowolnych składek członkowskich. Dzięki temu jesteśmy niezależni i sami możemy decydować o wszystkich jego aspektach.

#16. http://www.flickr.com/photos/mbg_photos/2064301394/

Pomysł na makerspace bardzo dynamicznie się rozwija. W krótkim czasie udało nam się skrzyknąć około 20 osób i zebrać 3/4 środków potrzebnych do wynajęcia lokalu na pierwsze 3 miesiące.

#17. http://www.flickr.com/photos/legofenris/4499417549/

Czego trzeba? Ciebie, ciebie i ciebie (palce) i wszystkich osób pomiędzy Wami. :-) Lubicie tworzyć? Przyłączcie się do naszej bandy, zbudujmy razem warszawski makerspace.

#18. http://www.flickr.com/photos/oddsock/2242056191/

Spójrzcie, tak będzie wyglądał nasz makerspace wkrótce po otwarciu. Potrzebujemy osób, które pomogą nam urządzić i ozdobić to miejsce.

#19. /http://www.flickr.com/photos/17738912@N00/2458385721//

Jeżeli lubisz tworzyć i dzielić się wiedzą - lubimy Cię i chcemy mieć Cię w swoich szeregach. To nieważne czym dokładnie się zajmujesz - ważne, że jesteś kreatywny i lubisz działać.

#20. /http://www.flickr.com/photos/webraconteur/4651755355//

Ostatnie 20 sekund zarezerwowałem dla Was, żebyście mogli spisać sobie adres.

Lesson learned

  • Nie warto budować więcej niż 2-3 zdań na slajd.
  • Dobrze jest przygotować sobie wstępny tekst do prezentacji z podziałem na slajdy, ale trzeba przyciąć go potem odpowiednio do tych 2-3 zdań na slajd, wychodzi to gdy mówimy przed lustrem całość (czas na zastanowienie, oddech itd).
  • Warto wiedzieć wcześniej czy mikrofon trzeba trzymać w ręce czy będzie przypinany.
  • Dobrze jest wydrukować sobie cały tekst, żeby w razie czego, w chwili stresu móc podejrzeć o czym ma się powiedzieć - dobrze wyróżnić słowa kluczowe.
  • Istnieje aplikacja na Androida, która pomaga kontrolować czas wystąpienia – https://market.android.com/details?id=net.hyeongkyu.android.pechakuchaTimer
  • Prezentowanie całości prezentacji wcześniej przed inną niż docelowa grupa osób pomaga oswoić się z wystąpieniem później. Dobrze jest mówić ją do rodzeństwa, rodziców, w metrze, na przystanku :)
  • Nie ma czegoś takiego jak dobry mówca lub zły mówca. Jest tylko wytrenowany lub niewytrenowany.
  • Pierwszy slajd na pewno będzie trwał krócej niż myślisz, organizatorzy odpalają go za Ciebie, więc szansa, że wstrzelisz się dokładnie w moment 0:00 jest niewielka. Nie szykuj zatem tam zbyt wiele tekstu.
  • Warto zrobić ostatni slajd pusty - jako bufor - bez tekstu, tylko z podziękowaniem/kontaktem. I tak prawdopodobnie prezentacja przeciągnie się odrobinę.

Materiały z imprezy

projects/pechakucha.txt · Last modified: 2014/04/02 06:57 by 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki