User Tools

Site Tools


projects:covid-19

COVID-19

English version: english

Rozdajemy przyłbice za darmo szpitalom i przychodniom! (już ponad 50 000!)

Nowa przyłbica (te teraz dystrybuujemy) stara przyłbica
Nowa przyłbica złożona widok z tyłu - niebieskie to plastik, czerwone to guma
tak wygląda paczka (25 szt)

Opracowaliśmy produkcję przyłbicy na początku zrobionej z dwóch elementów wyciętych z folii PET oraz gumek recepturek.

Rozdajemy je szpitalom i przychodniom za darmo.

Przyłbica jest całkiem wygodna i dość dobrze siedzi na głowie. Nie jest to najlepsza przyłbica na świecie, ale w przeciągu kilku dni powinniśmy być w stanie wyprodukować kilka tysięcy sztuk dziennie i rozsyłać je za darmo na całą Polskę.

NIE posiadamy atestów i nie gwarantujemy sterylności. Należy przed i po użyciu zdezynfekować (np. alkoholem, izopropanolem 70%). Używasz na własną odpowiedzialność.

Jesteś ze szpitala lub przychodni i potrzebujesz przyłbicy? Wypełnij formularz na https://covid19.hackerspace.pl lub napisz na: covid@hackerspace.pl

Jak złożyć przyłbicę?

Opublikowaliśmy obrazkowe instrukcje montażu przyłbic (gen1, gen2) oraz krótki film instruktażowy jak złożyć przyłbicę

Instrukcje dotyczą wersji v24 i v28 przyłbic (produkowanych i rozsyłanych w dniach 2020/03/25-28).

Czy mogę was wesprzeć finansowo?

Jeśli jesteś placówką medyczną (szpitalem, etc.) - NIE wysyłaj nam pieniędzy. To MY pomożemy WAM. Wypełnij formularz na https://covid19.hackerspace.pl lub napisz na covid@hackerspace.pl z informacją czego potrzebujecie i ile.

Produkcję finansujemy z darowizn, prywatnych zbiórek - oraz pracy wolonatriuszy.

Aby pomóc, możesz dokonać przelewu na nasze konto bankowe, na dane poniżej:

91 1950 0001 2006 0006 4889 0004
STOWARZYSZENIE WARSZAWSKI HACKERSPACE; ul. Wolność 2A; 01-018 Warszawa
Tytuł: darowizna - covid19

Konto w EUR i więcej informacji

Obecnie wydaliśmy około 45 tysięcy złotych na projekt.

Nie prowadzimy sprzedaży. jeśli już coś wyprodukujemy, to przekażemy efekty tego potrzebującym za darmo.

Potrzebujemy materiałów. Jeśli jesteś w stanie nam zdobyć folię PET lub PETG? (min. 0.5mm) Proszę skontaktuj się z nami niezwłocznie: covid@hackerspace.pl

Pobierz Model przyłbicy

Wszystkie pliki udostępniane na licencji CC-BY-NC 4.0. W dużym skrócie: możesz używać, modyfikować, upubliczniać ale a) musisz zachować informacje o autorstwie (Konrad Klepacki, Mateusz Dyrda, Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace) i nie możesz używać projektu w celach komercyjnych. Według naszej interpretacji oznacza to że nie możesz też zarabiać na sprzedaży przyłbic, ale nie jesteśmy prawnikami.

Wszystkie pliki: https://owncloud.hackerspace.pl/s/jfPzNqTnZ2fiWcT

wersja v24 - 2020-03-26

 • plik faceshield-v24-full zawiera komplet ścieżek do wycięcia jednej przyłbicy wraz z paskiem na czoło
 • pliki faceshield-v24 oraz faceshield-v24-strap to podzielony full na maskę i pasek
 • pliki faceshield-v24-production są wzorcami przesłanymi do lokalnego producenta wykrojników.. UWAGA: pliki do wykrojnika posiadają błąd. Udostępniamy plik na wycinarke laserową samych pasków, które pasują do przyłbic wyciętych na sztancarce za pomocą projektu v24: https://owncloud.hackerspace.pl/s/3stQYmTKBGPa4PR
 • jeżeli chcesz ciąć na laserze K40 - polecamy wybrać faceshield-v24-full dla formatki 30×40 cm

wersja v28 - BETA - 2020-03-27

https://owncloud.hackerspace.pl/s/FkzHxagkzGa3Xj7

 • dodano opcjonalne haczyki na czepek lub kaptur
 • usprawnienia produkcyjne

Szybka HSWAW kompatybilna z przyłbicą Prusa RC2

O projekcie technicznym

Dlaczego nie korzystacie z druku 3D? Czas wycięcia jednego zaczepu projektu Prusy to 2-3h. Dla porównania, czas wycięcia przyłbicy HS-WAW na laserze to 3 minuty. A na sztancarce - około 6 sekund. Dzięki temu w kilkuosobowym zespole mamy techniczne możliwości dostarczyć 10000 przyłbic dla szpitali.

Posiadam drukarkę 3D i chcę pomóc! Świetnie! Jeśli chcesz dobrze wykorzystać swoją drukarkę, możesz robić przejściówki do masek. Wyślij nam maila na: covid@hackerspace.pl, to napiszemy, na które konkretnie jest aktualnie zapotrzebowanie.

Jakiego używacie materiału? Folia PET lub PETG 0.5mm lub 0.6mm. Odrobinę cieńsza lub grubsza też daje radę.

Kto jest autorem modelu przyłbicy? - Nasz model jest oparty na świetnym projekcie Konrada Klepackiego i Mateusza Dyrdy z tuBAZA. Zmodyfikowaliśmy go o nasze usprawnienia. Pracowali przy tym radex, woju, i wielu innych.

Druki 3D

Potrzebujemy pomocy drukarzy 3D! Nie do przyłbic, ale przede wszystkim do przejściówek do masek. Oto projekty:

PLA, PETG się nadają, 20% infill.

Jeśli chcesz pomóc, wyślij nam maila na covid@hackerspace.pl . Zbieramy od drukarzy przejściowki różnych rodzajów, kompletujemy je razem z zamówieniami na przyłbice od szpitali, i wysyłamy wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Oczywiście za darmo.

Miniblog techniczny

2020-04-14 21:32

“No i się stało, co się stało, co się miało stać …” - mamy to 30 000 zrobionych :)

2020-04-13 00:00

Duże obciążenie wykrojnika spowodowało uszkodzenie jednego z okrągłych noży. Musieliśmy zmniejszyć wydajność czekając na otwarcie sklepów we wtorek, teraz robimy na jednym wykrojniku obracając folie przy wykrawaniu, wydajność sięga do 300szt/h. Drugi wykrojnik też jest stępiony i ma częściowo uszkodzony okrągły nóż.

Problem mielenia odpadów rozwiązaliśmy załatwiając kontener 18m^3 i kogoś kto je odbierze w formie niezmielonej.

Niestety nie udało nam się zakupić arkuszarki - jedyna sensowna jaką znaleźliśmy w internecie niestety nie potrafi przeciąć odpowiednio grubej folii.

Usprawniliśmy problem zarysowanych szybek. Wyłożyliśmy gilotynę filcem i poprawiliśmy technikę ręcznego cięcia formatek. Dodaliśmy kawałki filcu na stole sztancarki, żeby przy wkładaniu/wykładaniu unikać rysowania. Wyłożyliśmy też pudła transportowe filcem i usprawniliśmy metodę pakowania, żeby możliwie unikać tarcia szybek o siebie.

2020-04-08 16:00

Dzisiaj osiągnęliśmy 10000 gotowych przyłbic drugiej generacji. Łącznie z przyłbicami pierwszej generacji i szybkami czekającymi na podliczenie, mamy prawie 17000. A dzień się nie skończył!

Pojawiły się nowe wąskie gardła procesu.

Odpady. Młynek do plastiku pożyczony od firmy Wadim słabo radzi sobie z wijącymi się arkuszami plastiku. Spróbujemy pożyczyć kruszarkę do gałęzi lub inne urządzenie do wstępnego pokrojenia resztek formatek na mniejsze części przed zmieleniem. W tym momencie mielenie odpadów zajmuje prawie tyle samo czasu co ich generowanie.

Formatki. W ostatnim tygodniu znacznie usprawniliśmy proces cięcia rolek plastiku na formatki za pomocą ręcznej gilotyny. Wymaga to niestety dwóch osób - jedna popycha plastik i tnie, a druga rozwija rolkę w kontrolowany sposób. Chcemy zakupić używaną arkuszarkę, żeby ten proces zautomatyzować. Wydaje nam się, że przy naszej skali jest to dobra inwestycja, biorąc pod uwagę, że umożliwia to tworzenie przyłbic jednoosobowej zmianie, zwiększy efektywność użycia plastiku (w tej chwili formatki są zwykle 5-10% za długie), a maszynę będziemy mogli za kilka tygodni odsprzedać bez dużej straty.

Dystrybucja. Dla uproszczenia wysyłek, w tej chwili wysyłamy jedynie kartony po 150szt, lub plastikowe paczki po 25szt.

2020-04-07 12:30

Oficjalny licznik gotowych przyłbic to: 5600 (pierwsza generacja) + 5850 (druga generacja).

Podwoiliśmy wykrojnik do szybki co większyło tempo do 800szt/h. Najlepsi operatorzy momentami osiągali tempo 6s/cykl (1200szt/h).

Technicy z firmy Wadim pomagają nam z naprawą gilotyny elektrycznej, wyszlifowania stołu przyłbicy. Pożyczyli nam także młynek do plastiku (potrzebne, żeby skompresować setki kilogramów odpadów PET które generujemy — gdy się ich zbierze więcej, sprzedamy je firmie od recyklingu PET).

Usprawniamy też system pakowania i dystrybucji (konieczne przy tempie rozdawania w tysiącach na dzień): mamy drukarkę do naklejek i zaczęliśmy ważyć (zamiast liczyć) przyłbice

2020-04-05 16:00

Nawiązaliśmy współpracę z firmą Wadim Plast, która w ciągu ostatniego tygodnia stworzyła formy wtryskowe do czółka od przyłbicy oraz gumki. Przewidują produkcję na poziomie 5000szt/dzień — wszystko robią pro bono.

Od wczoraj wieczór sztancujemy już tylko szybki naszego projektu pod czółko Wadim.

Oficjalny licznik to 4850 gotowych zestawów przyłbic pierwszej generacji, i 750 drugiej generacji, ale ponad 1000 jest jeszcze na etapach obróbki.

Nowe szybki wykrajamy w tempie 350-400szt/h (przyłbice pierwszej generacji pozwalały na tempo 150-200szt/h). Planujemy dziś wieczorem montaż drugiego wykrojnika oraz naprawdę trybu “one shot” w sztancarce, co powinno pozwolić nam na osiągnięcie tempa >600szt/h.

2020-04-02 18:40

Mamy okres przestoju, z dwóch powodów: po pierwsze, skończył nam się materiał (czekamy na dostawę większej ilości folii); po drugie, wykrojniki kółek cały czas sprawiają nam kłopoty. Zapychają się, i pozostawiają niewycięte kółka na przyłbicy. Wymaga to dużo bardziej pracochłonnego procesu ręcznego wybijania / wywiercania / wycinania laserem (tak, sprawdziliśmy wszystkie te opcje).

W związku z tym oficjalny licznik to jedynie 2778, ale mamy jeszcze kilkaset przyłbic do obrobienia.

Jutro będziemy mieli zapas okrągłych wykrojników (są dość łatwe w wymianie), co powinno ograniczyć podobne problemy w przyszłości.

2020-03-31 20:00

Mamy więcej materiału. Przyjechały dwie rolki 50m * 734mm oraz dwie rolki 80 kg. Sztanca działa poprawnie, tylko trzeba uważać na kółka które potrafią zostać w elementach wycinających otwory. Około 20:00 mieliśmy wycięte ponad 500 sztuk. Testy foli PET 625um przeszły pomyślnie - ta grubość materiału nadaje się na przyłbice. Silnik od gilotyny / prasy jest w trakcie przewijania w wyspecjalizowanej firmie. Jesteśmy w kontakcie z firmą planującą uruchomić produkcję elementów mocujących do przyłbic na wtryskarce, gdyby udało się nawiązać współpracę, to moglibyśmy poprawić jakość przyłbic bez strat na wydajności.

Do tej pory wyprodukowaliśmy ~2400 przyłbic i dostarczyliśmy lub wysłaliśmy ~2000.

2020-03-30 24:00

Ze względu na modyfikacje i poprawki w sztancy oraz koniec materiału wycięte zostało około 210 szybek. Cięte były już na nowej sztancy więc są paski w komplecie. W prasie hydraulicznej nie działa silnik. Jest znaleziona firma która może mieć taki na stanie albo, go przewinie. Dzisiaj qrde nie zdążył jutro będzie próbował. Prasa / gilotyna hydrauliczna jest sprzętem pomocniczym i jej brak jest co najwyżej lekkim utrudnieniem.

2020-03-29 21:00

Na sztancy zostało wycięte trochę ponad 650 szybek. Są drobne problemy z wykrojnikiem. Kiedy w otwornicach zostaje materiał, to jest on wprasowywany i otwornice się rozpoławiają. Jedna dolna jest zupełnie rozjechana i zapchana, ale nie używamy (był to zapas do regulacji). Jedna z dużych bocznych jest delikatnie wygięta i trudniej się wyciąga wycięte kółka. Gilotyna elektryczna do papieru nie działa - jutro elia ma sprawdzić co się dzieje. Grubszy materiał 0.6mm tnie się bez problemów, ale radex mówił, że łączenia z paskami gorzej działają - może jutro będzie próbował coś przeprojektować.

Do tej pory wyprodukowaliśmy ~1300 zestawów, z czego 992 już się rozeszło po szpitalach (lub czeka przygotowane na odbiór jutro).

2020-03-28 22:00

Dzisiaj doszliśmy do 835 produkowanych przyłbic (prawie 700 dzisiaj) - z czego większość została już rozesłana.

Przeszkolono 2 kolejne osoby z obsługi lasera (cięcie pasków) i sztancarki (cięcie przyłbic). Laser ma obecnie przepustowość ~60szt/h, a sztancarka ~100-200szt/h. Powinno to nam umożliwić produkcję ok. 1000 sztuk dziennie, dopóki nie otrzymamy poprawionego wykrojnika.

2020-03-27

Zmontowaliśmy i opublikowaliśmy pierwszą wersję filmiku instruktażowego, oraz dalej opracowywaliśmy papierową instrukcję.

Uruchomiliśmy aplikację do trackowania przepływu zamówień na https://covid.hackerspace.pl

Wieczorem dostaliśmy wykrojnik do sztancarki. Przez drobny błąd projektowy (kerf), dopóki nie dostaniemy drugiego wykrojnika, możemy wycinać tylko większą część przyłbicy na tej maszynie. Wąskie paski nadal wycinamy na laserze, co limituje nas do około ~1szt / min.

2020-03-26 18:50

90 ze 100 wyciętych przyłbic się rozeszło po Warszawie. Feedback jest pozytywny, z drobnymi uwagami do usprawnień.

Wprowadziliśmy poprawki do projektu pod kątem łatwości montażu, wytrzymałości i możliwości wykonania wykrojnika. Projekt wykrojnika został skonsultowany i oddany do wykonania. Spodziewamy się wykrojnika jutro ok. 16:00.

W związku z tym, że czekamy na wykrojnik, nie kontynuujemy produkcji naszego modelu na laserze, W międzyczasie stworzyliśmy alternatywny projekt szybki pod projekt Prusy dla ludzi, którzy mają drukarki 3D, a nie mają jak pociąć szybek. Przyszedł do nas maker aby wykonać 150 takich szybek.

Mamy dwie nowe rolki plastiku, 0.5 i 0.6. Powinno starczyć na 2000-3000 przyłbic. Pracujemy też nad większą dostawą materiału.

2020-03-25

Wycięliśmy blisko 100 przyłbic na laserze wg poprawionego przez nas projektu tuBAZY. Są wysyłane/rozwożone do testowania. Czekamy na feedback, żeby zrobić wykrojnik do sztancarki. Obecnie wycinamy kolejne.

Dzisaj wieczorem będziemy cięli u znajomych (mają większy laser) zapasowe szybki do przyłbic, których używa warszawskie pogotowie.

Mamy folię PET-R (0.5mm, 700mm, ~150mb). Może będziemy mieli więcej.

Mamy windę towarową, rampę do rozładunku/załadunku i gilotyny do cięcia folii z bębna na formatki.

FAQ

Czego potrzeba?

Mamy maszynę sztancującą. Mamy ręce do pracy (wolontariusze). Mamy środki ochronne (wielkie dzięki darczyńcom!)

Potrzebujemy:

 • materiał PET-G 0.5mm (min.) w rolce lub ewentualnie w arkuszach
  • Rodzaj folii: PETG idealnie, ewentualnie PET lub PETR.
  • Rolki jeśli możliwe do 100kg by w dwie osoby dało radę przenieść (najlepiej ale warto dopytać większe)
  • Szerokość rolki: absolutne minimum 260mm, dziala tez 300, 530, 600, 400, 800.
 • lasercutter o większej powierzchni do prototypowania iteracj
  • rozmiar min 600 x 800 mm (mamy 380×290 mm - potrzebny jest większy z uwagii na wielkość przyłbicy i szyb do masek profesjonalnych, które mają ratownicy).
  • Najlepiej do wypożyczenia by mieć na miejscu - zaoszczędzi nam to dużo czasu bo mamy też producenta wykrojników do sztancarki na miejscu.

Co umiemy?

 • ciąć laserem płaskie formy
 • odlewać z żywicy rzeczy przestrzenne
 • drukować na drukarkach 3D (filamentowych, więc głównie prototypy - mamy też potencjalnie dostęp do drukarek filamentowych bardziej 'produkcyjnych' w firmach)
 • wycinać sztancarką odpowiednio cienkie, testowane wcześniej materiały
 • możemy ciąć plastik z rolki na formatki
 • mamy też wtryskarkę do plastiku, ale na razie (2020-03-22) nie wiadomo, czy działa. Gdyby ją usprawnić, pozwoliłaby nam wykonać plastikowe obiekty seryjnie o wiele szybciej niż druk 3d.

Projekty sprzętu medycznego

Kolekcja dostępnych w Internecie projektów. Czego jeszcze potrzeba?

Przykład przyłbicy medycznej

Przyłbice

Maski ochronne (ekwiwalent FFP2)

Dyskusja

Technikalia

Rekomendacje

17:11 <implr> ██████ report
17:12 <@inf> ██████ papers
17:12 <implr> zjedli 100, podobno na izbie jak zobaczyli to sie rzucili az sobie wyrywali xD (to moze byc lekko podkolorowana historyjka)
17:12 <implr> cośtam podobno niektore panie marudzily ze nie umieja poskladac
17:12 <implr> ale potem przyszedl jakis doktor, popaczyl, powiedzial ze o fajnie ja sobie wezme
17:12 <@inf> xD
17:12 <implr> i przyniosl jakies narzedzie chirurgiczne do dlubania
17:13 <implr> i tym zaczal wpychac te taby co podobno dalo mu ultimate speed bo skladal to natychmiast
17:13 <implr> ogolnie potem komentowal ze jemu sie przyda i ze wymiarowo dobre, bo mu sie okulary pod tym mieszcza a to sie nie zawsze udaje
17:14 <implr> pozostale 50 bylo odlozone na pogotowie w zakaznym w ████████

Podziękowania

oraz wszystkim darczyńcom - serdeczne dzięki!

Dla mediów

projects/covid-19.txt · Last modified: 2023/03/20 00:28 by sdomi

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki