User Tools

Site Tools


projects:covid-19:espanol

This is an old revision of the document!


COVID-19

English version: english

¡Regalamos cascos gratis a hospitales y clínicas!

Estamos trabajando en la producción de un casco hecho de dos elementos cortados con película de PET y gomas elásticas..

Los entregamos a hospitales y clínicas de forma gratuita..

El casco es bastante cómodo y se asienta bien en la cabeza. Este no es el mejor casco del mundo, pero en pocos días tuvimos que poder producir varias millas de piezas al día y enviarlas gratis a toda Polonia.

NO tenemos aprobaciones y no garantizamos la esterilidad. Desinfecte antes y después de su uso (por ejemplo, con alcohol, 70% de isopropanol). Usas bajo tu propio riesgo.

¿Eres del hospital o clínica y necesitas una visera? Complete el formulario en https://covid19.hackerspace.pl o escribir a: covid@hackerspace.pl

¿Cómo doblar el casco?

Publicamos instrucciones ilustradas sobre cómo armar un casco o breve video instructivo sobre cómo armar un casco

Las instrucciones se aplican a la versión. v24 i v28 cascos (fabricados y distribuidos en días 2020/03/25-28).

¿Puedo apoyarte financieramente?

Si es una institución médica (hospital, etc.), NO nos envíe dinero. Te ayudaremos Complete el formulario en https://covid19.hackerspace.pl lub napisz na covid@hackerspace.pl z informacją czego potrzebujecie i ile.

Produkcję finansujemy z darowizn, prywatnych zbiórek - oraz pracy wolonatriuszy.

Jeśli chcesz pomóc, to możesz dokonać przelewu na poniższe dane:

91 1950 0001 2006 0006 4889 0004
STOWARZYSZENIE WARSZAWSKI HACKERSPACE; ul. Wolność 2A; 01-018 Warszawa
Tytuł: darowizna - covid19

Konto w EUR i więcej informacji

Obecnie wydaliśmy około 4100zł na projekt.

Nie prowadzimy sprzedaży. jeśli już coś wyprodukujemy, to przekażemy efekty tego potrzebującym za darmo.

Potrzebujemy materiałów. Jeśli jesteś w stanie nam zdobyć folię PET lub PETG? (min. 0.5mm) Proszę skontaktuj się z nami niezwłocznie: covid@hackerspace.pl

Pobierz Model przyłbicy

Wszystkie pliki udostępniane na licencji CC-BY-NC 4.0. W dużym skrócie: możesz używać, modyfikować, upubliczniać ale a) musisz zachować informacje o autorstwie (Konrad Klepacki, Mateusz Dyrda, Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace) i nie możesz używać projektu w celach komercyjnych. Według naszej interpretacji oznacza to że nie możesz też zarabiać na sprzedaży przyłbic, ale nie jesteśmy prawnikami.

Wszystkie pliki: https://owncloud.hackerspace.pl/s/jfPzNqTnZ2fiWcT

wersja v24 - 2020-03-26

 • plik faceshield-v24-full zawiera komplet ścieżek do wycięcia jednej przyłbicy wraz z paskiem na czoło
 • pliki faceshield-v24 oraz faceshield-v24-strap to podzielony full na maskę i pasek
 • pliki faceshield-v24-production są wzorcami przesłanymi do lokalnego producenta wykrojników.. UWAGA: pliki do wykrojnika posiadają błąd. Udostępniamy plik na wycinarke laserową samych pasków, które pasują do przyłbic wyciętych na sztancarce za pomocą projektu v24: https://owncloud.hackerspace.pl/s/3stQYmTKBGPa4PR
 • jeżeli chcesz ciąć na laserze K40 - polecamy wybrać faceshield-v24-full dla formatki 30×40 cm

wersja v28 - BETA - 2020-03-27

https://owncloud.hackerspace.pl/s/FkzHxagkzGa3Xj7

 • dodano opcjonalne haczyki na czepek lub kaptur
 • usprawnienia produkcyjne

Szybka HSWAW kompatybilna z przyłbicą Prusa RC2

O projekcie technicznym

Dlaczego nie korzystacie z druku 3D? Czas wycięcia jednego zaczepu projektu Prusy to 2-3h. Dla porównania, czas wycięcia przyłbicy HS-WAW na laserze to 3 minuty. A na sztancarce - około 6 sekund. Dzięki temu w kilkuosobowym zespole mamy techniczne możliwości dostarczyć 10000 przyłbic dla szpitali.

Posiadam drukarkę 3D i chcę pomóc! Świetnie! Będziemy ciąć także okienka do uchwytów Prusy, więc przyjmiemy dowolną ilość tych uchwytów, spasujemy je z szybkami wyciętymi przez nas, i roześlemy je do szpitali. Wyślij nam maila na: covid@hackerspace.pl

Jakiego używacie materiału? Folia PET lub PETG 0.5mm lub 0.6mm. Odrobinę cieńsza lub grubsza też daje radę.

Kto jest autorem modelu przyłbicy? - Nasz model jest oparty na świetnym projekcie Konrada Klepackiego i Mateusza Dyrdy z tuBAZA. Zmodyfikowaliśmy go o nasze usprawnienia. Pracowali przy tym radex, woju, i wielu innych.

Stan / Miniblog

2020-03-31 20:00

Mamy więcej materiału. Przyjechały dwie rolki 50m * 734mm oraz dwie rolki 80 kg. Sztanca działa poprawnie, tylko trzeba uważać na kółka które potrafią zostać w elementach wycinających otwory. Około 20:00 mieliśmy wycięte ponad 500 sztuk. Testy foli PET 625um przeszły pomyślnie - ta grubość materiału nadaje się na przyłbice. Silnik od gilotyny / prasy jest w trakcie przewijania w wyspecjalizowanej firmie. Jesteśmy w kontakcie z firmą planującą uruchomić produkcję elementów mocujących do przyłbic na wtryskarce, gdyby udało się nawiązać współpracę, to moglibyśmy poprawić jakość przyłbic bez strat na wydajności.

Do tej pory wyprodukowaliśmy ~2400 przyłbic i dostarczyliśmy lub wysłaliśmy ~2000.

2020-03-30 24:00

Ze względu na modyfikacje i poprawki w sztancy oraz koniec materiału wycięte zostało około 210 szybek. Cięte były już na nowej sztancy więc są paski w komplecie. W prasie hydraulicznej nie działa silnik. Jest znaleziona firma która może mieć taki na stanie albo, go przewinie. Dzisiaj qrde nie zdążył jutro będzie próbował. Prasa / gilotyna hydrauliczna jest sprzętem pomocniczym i jej brak jest co najwyżej lekkim utrudnieniem.

2020-03-29 21:00

Na sztancy zostało wycięte trochę ponad 650 szybek. Są drobne problemy z wykrojnikiem. Kiedy w otwornicach zostaje materiał, to jest on wprasowywany i otwornice się rozpoławiają. Jedna dolna jest zupełnie rozjechana i zapchana, ale nie używamy (był to zapas do regulacji). Jedna z dużych bocznych jest delikatnie wygięta i trudniej się wyciąga wycięte kółka. Gilotyna elektryczna do papieru nie działa - jutro enleth ma sprawdzić co się dzieje. Grubszy materiał 0.6mm tnie się bez problemów, ale radex mówił, że łączenia z paskami gorzej działają - może jutro będzie próbował coś przeprojektować.

Do tej pory wyprodukowaliśmy ~1300 zestawów, z czego 992 już się rozeszło po szpitalach (lub czeka przygotowane na odbiór jutro).

2020-03-28 22:00

Dzisiaj doszliśmy do 835 produkowanych przyłbic (prawie 700 dzisiaj) - z czego większość została już rozesłana.

Przeszkolono 2 kolejne osoby z obsługi lasera (cięcie pasków) i sztancarki (cięcie przyłbic). Laser ma obecnie przepustowość ~60szt/h, a sztancarka ~100-200szt/h. Powinno to nam umożliwić produkcję ok. 1000 sztuk dziennie, dopóki nie otrzymamy poprawionego wykrojnika.

2020-03-27

Zmontowaliśmy i opublikowaliśmy pierwszą wersję filmiku instruktażowego, oraz dalej opracowywaliśmy papierową instrukcję.

Uruchomiliśmy aplikację do trackowania przepływu zamówień na https://covid.hackerspace.pl

Wieczorem dostaliśmy wykrojnik do sztancarki. Przez drobny błąd projektowy (kerf), dopóki nie dostaniemy drugiego wykrojnika, możemy wycinać tylko większą część przyłbicy na tej maszynie. Wąskie paski nadal wycinamy na laserze, co limituje nas do około ~1szt / min.

2020-03-26 18:50

90 ze 100 wyciętych przyłbic się rozeszło po Warszawie. Feedback jest pozytywny, z drobnymi uwagami do usprawnień.

Wprowadziliśmy poprawki do projektu pod kątem łatwości montażu, wytrzymałości i możliwości wykonania wykrojnika. Projekt wykrojnika został skonsultowany i oddany do wykonania. Spodziewamy się wykrojnika jutro ok. 16:00.

W związku z tym, że czekamy na wykrojnik, nie kontynuujemy produkcji naszego modelu na laserze, W międzyczasie stworzyliśmy alternatywny projekt szybki pod projekt Prusy dla ludzi, którzy mają drukarki 3D, a nie mają jak pociąć szybek. Przyszedł do nas maker aby wykonać 150 takich szybek.

Mamy dwie nowe rolki plastiku, 0.5 i 0.6. Powinno starczyć na 2000-3000 przyłbic. Pracujemy też nad większą dostawą materiału.

2020-03-25

Wycięliśmy blisko 100 przyłbic na laserze wg poprawionego przez nas projektu tuBAZY. Są wysyłane/rozwożone do testowania. Czekamy na feedback, żeby zrobić wykrojnik do sztancarki. Obecnie wycinamy kolejne.

Dzisaj wieczorem będziemy cięli u znajomych (mają większy laser) zapasowe szybki do przyłbic, których używa warszawskie pogotowie.

Mamy folię PET-R (0.5mm, 700mm, ~150mb). Może będziemy mieli więcej.

Mamy windę towarową, rampę do rozładunku/załadunku i gilotyny do cięcia folii z bębna na formatki.

FAQ

Czego potrzeba?

Mamy maszynę sztancującą. Mamy ręce do pracy (wolontariusze). Mamy środki ochronne (wielkie dzięki darczyńcom!)

Potrzebujemy:

 • materiał PET-G 0.5mm (min.) w rolce lub ewentualnie w arkuszach
  • Rodzaj folii: PETG idealnie, ewentualnie PET lub PETR.
  • Rolki jeśli możliwe do 100kg by w dwie osoby dało radę przenieść (najlepiej ale warto dopytać większe)
  • Szerokość rolki: absolutne minimum 260mm, dziala tez 300, 530, 600, 400, 800.
 • lasercutter o większej powierzchni do prototypowania iteracj
  • rozmiar min 600 x 800 mm (mamy 380×290 mm - potrzebny jest większy z uwagii na wielkość przyłbicy i szyb do masek profesjonalnych, które mają ratownicy).
  • Najlepiej do wypożyczenia by mieć na miejscu - zaoszczędzi nam to dużo czasu bo mamy też producenta wykrojników do sztancarki na miejscu.

Co umiemy?

 • ciąć laserem płaskie formy
 • odlewać z żywicy rzeczy przestrzenne
 • drukować na drukarkach 3D (filamentowych, więc głównie prototypy - mamy też potencjalnie dostęp do drukarek filamentowych bardziej 'produkcyjnych' w firmach)
 • wycinać sztancarką odpowiednio cienkie, testowane wcześniej materiały
 • możemy ciąć plastik z rolki na formatki (również dla innych grup)
 • mamy też wtryskarkę do plastiku, ale na razie (2020-03-22) nie wiadomo, czy działa. Gdyby ją usprawnić, pozwoliłaby nam wykonać plastikowe obiekty seryjnie o wiele szybciej niż druk 3d.

Projekty sprzętu medycznego

Kolekcja dostępnych w Internecie projektów. Czego jeszcze potrzeba?

Przykład przyłbicy medycznej

Przyłbice

Maski ochronne (ekwiwalent FFP2)

Przejściówki do różnych masek

Dyskusja

 • Większość bieżącej koordynacji jest na zamkniętym kanale #hackerspace-pl-members.
 • Wątek na waw (uwaga na antyszczepionkowca)

Technikalia

Rekomendacje

17:11 <implr> ██████ report
17:12 <@inf> ██████ papers
17:12 <implr> zjedli 100, podobno na izbie jak zobaczyli to sie rzucili az sobie wyrywali xD (to moze byc lekko podkolorowana historyjka)
17:12 <implr> cośtam podobno niektore panie marudzily ze nie umieja poskladac
17:12 <implr> ale potem przyszedl jakis doktor, popaczyl, powiedzial ze o fajnie ja sobie wezme
17:12 <@inf> xD
17:12 <implr> i przyniosl jakies narzedzie chirurgiczne do dlubania
17:13 <implr> i tym zaczal wpychac te taby co podobno dalo mu ultimate speed bo skladal to natychmiast
17:13 <implr> ogolnie potem komentowal ze jemu sie przyda i ze wymiarowo dobre, bo mu sie okulary pod tym mieszcza a to sie nie zawsze udaje
17:14 <implr> pozostale 50 bylo odlozone na pogotowie w zakaznym w ████████

Podziękowania

 • Apaczka - za darmowe ciężkie niewymiarowe przesyłki z materiałami
 • GTX Hanex Plastic - za materiały do przyłbic
 • TEMPLARS GEAR - za pomoc w cieciu większych elementów
 • Nozbe - za wsparcie finansowe
 • Furgonetka.pl - za paczki do szpitali
 • rodzice woja: pizza, soczek i słoik ogórków kiszonych i zupka (ale ogórki zeżarł sam)

oraz wszystkim darczyńcom - serdeczne dzięki!

Dla mediów

projects/covid-19/espanol.1585802195.txt.gz · Last modified: 2020/04/02 04:36 by Merllin