User Tools

Site Tools


projects:kbp2013

Hakerzy na Kongresie Bibliotek Publicznych 2013

Zostaliśmy zaproszeni do zaprezentowania na Kongresie kultury hackerskiej. Mamy do dyspozycji półtoragodzinne okienko na prezentacje oraz stoisko na jeden (?) dzień Kongresu, gdzie możemy postawić gadżety i ludzi.

Co nieco o KBP poniżej(za: źródło)

Kongres bibliotek publicznych jest dorocznym wydarzeniem, organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jako część Programu Rozwoju Bibliotek. W tym roku odbędzie się 21 i 22 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie pod hasłem “Biblioteka pełna ludzi”.
Na tegorocznym kongresie możemy oczekiwać: blisko 300 uczestniczących osób, 6 bloków tematycznych, 30 warsztatów, wielu atrakcji towarzyszących.
Bloki tematyczne: “Ludzie, pomysły, pieniądze, czyli jak zwiększać zasoby biblioteki?”, “Książka: inter(akcje).”, “Porozmawiaj, czyli jak słuchać, aby usłyszeć, jak zmieniać, aby zmienić.”, “Całe życie z biblioteką.”, “Po godzinach – edukacja nieformalna w bibliotece.”, “Wszystko gra!”


Półtoragodzinne okieno na prezentacje

Prezentacja będzie odbywać sie w dużej sali z dużym ekranem i nagłośnieniem. Mamy do dyspozycji 5 slotów prezentacyjnych po 15 minut oraz ostatnie 15 minut na Q&A. W razie potrzeby można dwa sloty połączyć w jeden półgodzinny (na przykład prezentacja o druku 3D mogłaby być nieco dłuższa).

Propozycje tematów:

  1. (spin) kultura hakerska i DIY (kim są hakerzy, co robią, dlaczego to ich kręci, stowarzyszenia, zloty itp.)
  2. (rysiek) sharing is caring: wolne oprogramowanie, wolna kultura, open hardware, open access - idea, co to jest, po co?
  3. (kto?) Jakie to wszystko ma lub może mieć społeczne i ekonomiczne konsekwencje (samodzielne wytwarzanie / naprawianie przedmiotów, oszczędność, ekologia itp.)
  4. (kto?) Druk 3D (jak, czym, po co)
  5. pewniak (15 min, Agnieszka Koszowska) Maker spaces w bibliotekach - jak to może działać razem? Inne przykłady DIY w bibliotekach - są takie nawet u nas, np. w Oświęcimiu: http://kulturowoicooltowo.wordpress.com/2013/06/26/wakacyjne-centrum-kreatywnosci/
  6. (kto?) Co biblioteki mogą dać hakerom (miejsce, warunki, sprzęt, WiFi itp.) - to chyba warto by było połączyć z “pewniakiem” powyżej; as in: synergy, mate!


Stoisko stałe

Potrzebne pomysły na stoisko i ludzie, którzy będą tam hostować.

  • drukarka 3D
  • Dalek?
  • Materiały z badania Fundacji Panoptykon: “Jak bibloteki blokują internet?”
  • Soundboard?

Kto się pisze na postój przy stoisku?

projects/kbp2013.txt · Last modified: 2014/04/02 06:57 by 127.0.0.1

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki