Table of Contents
WYMAGA PRZESZKOLENIA / REQUIRES ACCREDITATION
Prusa SL1S
BHP
Checklist
- Środki ochrony indywidualnej
- Maska z filtrem par organicznych (oznaczenie brązowe bądź czarne) https://inventory.waw.hackerspace.pl/item/ea8f101a-4e93-4add-a939-3693c2ae45c4
- Rękawiczki nitrylowe - kontakt ze skórą powoduje oparzenia chemiczne
- Okulary
- Przygotowanie stanowiska pracy
- Ręczniki papierowe
- Narzędzia (obok drukarki)
- Wyciąg
- Śmietnik obok
Etapy pracy
(zakładamy że wiesz na czym polega druk 3d żywiczny)
1. slicing
Używamy głównie Prusa Slicer. Dobre przygotowanie wymaga doświadczenia, więc zachęcamy do współpracy z innymi hackerami. Prusa w swoich poradnikach dość ładnie opisuje całą jego funkcjonalność więc polecamy się zapoznać.
Przy slicingu używamy z zasady auto supports, ale pamiętajmy o ich zweryfikowaniu i manualnym dodaniu w miejscach gdzie ich brak (hangowers etc.). Dodatkowo, możemy dodawać ręcznie supporty przy druku szczegółów tak, by były łatwe do usunięcia i ich resztki nie zepsuły wyglądu.
Pamiętajmy również o tym, że modele zawsze mają wypełnienie 100%, więc przy większych modelach warto zrobić je pustymi (opcja w prusa slicer) i dodać minimum 1 otwór na górze i na dole by żywica wypłynęła z wewnątrz.
PrusaLink
Address: 10.8.0.150 Username: maker Password: 46hxVomE
Przy konfiguracji PrusaSlicer wybieramy uwierzytelnianie 'HTTP Digest'.
1.b. (opcjonalnie) kalibracja
Jeśli nie znasz parametrów żywicy którą chcesz użyć, a slicer nie ma gotowego profilu, proces potrwa dłużej. Zobacz: help.prusa3d.com/article/resin-calibration-sl1-sl1s_112182
Po zakończeniu opublikuj parametry druku tutaj, na wiki.
2.1 żywica
Posiadamy 2 samle z żywicami. Jedna z żywicami członków (members resins https://inventory.waw.hackerspace.pl/item/3c8b6ec4-b714-47e1-9091-09e2cc641363 ) - korzysta z nich wyłącznie członek do którego należą. Druga z żywicamy wspólnymi(resins https://inventory.waw.hackerspace.pl/item/0e337e38-7835-484d-b526-284679c93652 ). Żywice nie są tak tanie jak filament więc wprowadzono opłatę za użycie żywicy. Prusa slicer oferuje wycenę druku po wpisaniu wagi żywicy. Każda z żywic wspólnych posiada informacje o cenie na naklejce. Te dane wprowadzamy w prusa slicer i wrzucamy do skarbonki tyle ile wyniósł nas druk. Dodatkowo, na naklejce zapisujemy wagę żywicy przed i po druku. Zachęcam do wrzucania większych kwot od zużytych, jako że prusa slicer podaje wagę druku, nie uwzględniając strat takich jak żywica pozostała w wannie, na lejku i na modelu. Skarbonką zarządza pl0myk.
2.2 drukowanie
Przed rozpoczęciem drukowania sprawdź wagę żywicy w butelce. Powinna zgadzać się z ostatnim wpisem na pojemniku. Start drukarki jest prosty:
- Upewnij się, że wanienka i stół są czyste i gotowe do pracy. Upewnij się że folia fep nie jest naruszona, wypełnij wanienkę żywicą, zwróć uwagę na oznaczenia poziomu żywicy, nalej około 75%.
- Dodaj wydruk do drukarki i działaj zgodnie z poleceniami na ekranie
- Zacznij przygotowania do mycia - nalej IPA do pojemnika w myjce, wyciągnij koszyczek, sprawdź czy tryb mycia działa
3. mycie
W żadnym przypadku nie myjemy wanny za pomocą IPA!
- Po zakończeniu wydruku zdejmij platformę, ostrą szpachelką odczep z niej wydruk (narzędzia tu https://inventory.waw.hackerspace.pl/item/4df9ff7b-ab7a-465f-9b00-c93bbf509799 ).
- Umieść wydruk w myjce. Czas mycia: mały model 2 min większy 10 min duży 30. Możesz też od razu przelać resztę żywicy do pojemnika używając lejka z sitkiem. Po umyciu wydruku zostaw go do wyschnięcia i usuń supporty. Wrzuć do myjki lejek i platformę do druku, wstaw czas mycia na 10min.
- Wannę przemyj wodą i zostaw do wyschnięcia.
4. utwardzanie
Po wyschnięciu druku i usunięciu supportów umieść go na lustrzanej podstawce, uruchom tryb cure
. Czas cure podobny do czasu mycia.
5. sprzątanie
Większość sprzątania można wykonać podczas procesu mycia. Zostaw po sobie czyste stanowisko. Po umyciu lejka platformy i wanny.
Pamiętaj o zważeniu butelki z żywicą i zapisaniu wagi!