User Tools

Site Tools


infra:tools:prusasl1s

WYMAGA PRZESZKOLENIA / REQUIRES ACCREDITATION

Prusa SL1S

Drukarka żywiczna / Resin 3D printer.

1.jpg

BHP

Ubierz maskę Chroń oczy Ubierz rękawiczki ochronneSubstancje szkodliwe

Checklist

 1. Środki ochrony indywidualnej
  1. Maska z filtrem par organicznych (oznaczenie brązowe bądź czarne) https://inventory.waw.hackerspace.pl/item/ea8f101a-4e93-4add-a939-3693c2ae45c4
  2. Rękawiczki nitrylowe - kontakt ze skórą powoduje oparzenia chemiczne
  3. Okulary
 2. Przygotowanie stanowiska pracy
  1. Ręczniki papierowe
  2. Narzędzia (obok drukarki)
  3. Wyciąg
  4. Śmietnik obok

Etapy pracy

(zakładamy że wiesz na czym polega druk 3d żywiczny)

1. slicing

Używamy głównie Prusa Slicer. Dobre przygotowanie wymaga doświadczenia, więc zachęcamy do współpracy z innymi hackerami. Prusa w swoich poradnikach dość ładnie opisuje całą jego funkcjonalność więc polecamy się zapoznać.

Przy slicingu używamy z zasady auto supports, ale pamiętajmy o ich zweryfikowaniu i manualnym dodaniu w miejscach gdzie ich brak (hangowers etc.). Dodatkowo, możemy dodawać ręcznie supporty przy druku szczegółów tak, by były łatwe do usunięcia i ich resztki nie zepsuły wyglądu.

Pamiętajmy również o tym, że modele zawsze mają wypełnienie 100%, więc przy większych modelach warto zrobić je pustymi (opcja w prusa slicer) i dodać minimum 1 otwór na górze i na dole by żywica wypłynęła z wewnątrz.

 Address: 10.8.0.150
 Username: maker
 Password: 46hxVomE

Przy konfiguracji PrusaSlicer wybieramy uwierzytelnianie 'HTTP Digest'.

1.b. (opcjonalnie) kalibracja

Jeśli nie znasz parametrów żywicy którą chcesz użyć, a slicer nie ma gotowego profilu, proces potrwa dłużej. Zobacz: help.prusa3d.com/article/resin-calibration-sl1-sl1s_112182

Po zakończeniu opublikuj parametry druku tutaj, na wiki.

slicer preset resin owner exposure [s] initial exp. [s] SOG/10g
Prusament Resin Tough Prusa Orange 2 25
Monocure 3D Rapid White czechu 3.3 28 3.2
Anycubic 3D Printing UV Sensitive Resin Basic - Clear rajder_3k 3 25

2.1 żywica

Posiadamy 2 samle z żywicami. Jedna z żywicami członków (members resins https://inventory.waw.hackerspace.pl/item/3c8b6ec4-b714-47e1-9091-09e2cc641363 ) - korzysta z nich wyłącznie członek do którego należą. Druga z żywicamy wspólnymi(resins https://inventory.waw.hackerspace.pl/item/0e337e38-7835-484d-b526-284679c93652 ). Żywice nie są tak tanie jak filament więc wprowadzono opłatę za użycie żywicy. Prusa slicer oferuje wycenę druku po wpisaniu wagi żywicy. Każda z żywic wspólnych posiada informacje o cenie na naklejce. Te dane wprowadzamy w prusa slicer i wrzucamy do skarbonki tyle ile wyniósł nas druk. Dodatkowo, na naklejce zapisujemy wagę żywicy przed i po druku. Zachęcam do wrzucania większych kwot od zużytych, jako że prusa slicer podaje wagę druku, nie uwzględniając strat takich jak żywica pozostała w wannie, na lejku i na modelu. Skarbonką zarządza pl0myk.

2.2 drukowanie

Przed rozpoczęciem drukowania sprawdź wagę żywicy w butelce. Powinna zgadzać się z ostatnim wpisem na pojemniku. Start drukarki jest prosty:

 • Upewnij się, że wanienka i stół są czyste i gotowe do pracy. Upewnij się że folia fep nie jest naruszona, wypełnij wanienkę żywicą, zwróć uwagę na oznaczenia poziomu żywicy, nalej około 75%.
 • Dodaj wydruk do drukarki i działaj zgodnie z poleceniami na ekranie
 • Zacznij przygotowania do mycia - nalej IPA do pojemnika w myjce, wyciągnij koszyczek, sprawdź czy tryb mycia działa

3. mycie

W żadnym przypadku nie myjemy wanny za pomocą IPA!

 • Po zakończeniu wydruku zdejmij platformę, ostrą szpachelką odczep z niej wydruk (narzędzia tu https://inventory.waw.hackerspace.pl/item/4df9ff7b-ab7a-465f-9b00-c93bbf509799 ).
 • Umieść wydruk w myjce. Czas mycia: mały model 2 min większy 10 min duży 30. Możesz też od razu przelać resztę żywicy do pojemnika używając lejka z sitkiem. Po umyciu wydruku zostaw go do wyschnięcia i usuń supporty. Wrzuć do myjki lejek i platformę do druku, wstaw czas mycia na 10min.
 • Wannę przemyj wodą i zostaw do wyschnięcia.

4. utwardzanie

Po wyschnięciu druku i usunięciu supportów umieść go na lustrzanej podstawce, uruchom tryb cure. Czas cure podobny do czasu mycia.

5. sprzątanie

Większość sprzątania można wykonać podczas procesu mycia. Zostaw po sobie czyste stanowisko. Po umyciu lejka platformy i wanny.

:!: Pamiętaj o zważeniu butelki z żywicą i zapisaniu wagi!


Ludzie ogarniający drukarkę:

Maintainers: pl0myk, czechu

Osoby przeszkolone: rajder_3k, jaroslav, radex, noisersup, nmr, antoszka, ar, q3k

Przydatne linki

infra/tools/prusasl1s.txt · Last modified: 2024/01/18 15:13 by czechu

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki